BEYİN YAŞINIZI ÖĞENMEK İSTER MİSİNİZ?

BEYİN YAŞINIZI ÖĞENMEK İSTER MİSİNİZ?Uzmanlar beyin sağlığı, gençliği ve dinçliğinin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Bunu saptamak için de bir test öneriyor: Tek ayak üzerinde durup gözlerinizi kapatın. Dengenizi kaybetmeden duracağınız her an sizin daha genç bir beyine sahip olduğunuzu kanıtlamaktadır. Eğer 45 yaş ve üzeriyseniz, 15 saniyelik bir süre gayet iyidir. Yanınızda duran birine süreyi ölçtürün ve dengenizin bittiği an konusunda tam sonuç elde edin.

AKTİF OLUN

Beyninizi genç tutmak ve hafıza kayıplarından uzak durmak için, otomatik pilota geçmiş bir yaşantı sürmeyin. Her gün aynı şeyleri yapmaktan vazgeçin. Beyninizi sıkı ve çalışır durumda tutarsanız, bu ileride yaşayabileceğiniz hafıza sorunlarına engel olabilir. Bunu başarmanın en klasik yolu devamlı yeni bir şeyler öğrenmektir. Yabancı dil öğrenmeye çalışın, müzik aletleri çalmayı deneyin. Aynı kaslarınızda olduğu gibi beyniniz de, rutin çalışma temposundan daha aktif bir yaşam sürerse gelişip, büyümektedir.

KAYNAK: www.bugun.com.tr

 
 Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.