BEYİN YIKAMA KURTARIYOR

Hürriyet

Beyin Yıkama isimli yöntem yeni doğan bebeklerde görülebilecek sakatlık riskini ortadan kaldıracak. İşte detaylar.


Bu yöntem özellikle erken doğan ve beyin kanaması geçiren bebeklerin ileride sakat kalma risklerini ortadan kaldırıyor. İngiltere Bristol’daki doktorlar tarafından geliştirilen yöntem de beyine baskı yapılarak bebeklerin kurtarılması gerçekleştiriliyor.

Son 20 yıldır bu araştırmayı yürüten Profesör Andrew Whitelaw ve pediatrik beyin cerrahı Ian Pople’ın geliştirdiği bu yöntem, prematüre doğan bebeklerin beynine iki tüp yerleştirilerek uygulanıyor. Tüplerden bir tanesi beyindeki sıvıyı boşaltırken diğeri de temiz sıvıyı beyne gönderiyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra ise tüpler çıkarılıyor ve toplam 3 gün sürüyor.

Dünyada ilk defa uygulanan araştırmanın sonuçları Amerikan Pediatri Akademisi’nin Pediatrics isimli dergisinden yayımlandı.

BU YÖNTEMLE HAYATI DEĞİŞTİ

Şu an dokuz yaşında olan Isaac Walker-Cox, bu tedavinin uygulandığı çocuklardan biri. 13 hafta erken olarak dünyaya gelen küçük çocuğun beyninde bir kanama oldu. Bunun üzerine doktorlar Beyin Yıkama Yöntemi'ni Isaac üzerinde denediler ve başarılı oldular.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.