BEYİNİ DE ETKİLİYOR

REUTERS

ABD'de Pittsburg Üniversitesi tarafından yürütülen ve internette  yayımlanan araştırmada, obez kadınların özellikle menopoz döneminin ardından,  normal vücut ağırlığında olanlara oranla daha fazla gri hücre kaybettiği  belirtildi.

"Sağlıklı Kadın Çalışması” adı verilen araştırmada, yıllar içinde  deneklerin beyinlerindeki gri ve beyaz bölgeler incelendi ve kilo almayla “insan  zekasının sırrı" olarak kabul edilen gri hücreler arasında bağlantı ortaya  çıkarıldı.

Araştırma ayrıca, bu bağlantının doğru orantılı şekilde geliştiğini de  gözler önüne seriyor. Çalışmaya göre, en fazla kilo alanlar, en fazla gri hücre  kaybedenler oluyor.

Araştırmayı yürüten Pittsburg Üniversitesinden Dr. Isabella Soreca,  internette yaptığı değerlendirmede, çalışmanın küçük çapta olmasına karşın,  gelecek çalışmalara önemli zemin oluşturduğunu belirterek, başka faktörleri  olabildiğince devre dışında bırakabilmek amacıyla deneklerin yüksek tansiyon,  diyabet gibi hastalıkları bulunmamasına özen gösterildiğini vurguladı.

Kilo almaya bağlı olarak kan basıncının ve vücuttaki glikoz  hassasiyetinin değiştiğini, bunun da insan beyni üzerinde etkileri olduğunun  bilindiğini ifade eden Soreca, üzerinde çalıştıkları gruptaki kadınların ise  kilolu olmalarına karşın hiçbir sağlık problemleri bulunmadığını, buna rağmen  yine de gri hücre sayılarında azalma görüldüğünü belirtti.

Soreca, sağlıklı da olsa kilo alan kadınların gri hücre kaybının, “diğer  faktörlerden bağımsız olarak, şişmanlığın kendi başına beyni etkilediği”  gerçeğini ortaya çıkardığını kaydetti.

Öte yandan, araştırma sonuçlarının, yani gri hücre kaybının, kişinin  günlük yaşam aktivitelerinde, algısında bir değişikliğe neden olup olmadığı ise  bilinmiyor.

İnsan beyni, gri ve beyaz hücrelerden oluşuyor. Gri maddeler beyin  hücreleri, beyaz madde ise hücrelerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan  kablolar olarak kabul ediliyor. Beyin, bilimin sırlarını tam olarak çözemediği  bir organ olma özelliğini korusa da insan zekası üzerinde etkili olanın beynin  hacmi değil, gri hücrelerin oran ve dağılımı olduğu kabul ediliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.