BEYİNİ GELİŞTİRİYOR

AFP

Yapılan bir araştırmaya göre, internet kullanımının yetişkin beyinlerinde değişime yol açtığı bildirildi.

ABD'nin Los Angeles kentindeki California Üniversitesinde (UCLA) yapılan  bir araştırmaya göre, bir haftalık internet kullanımı bile yetkişkinlerin beyin  faaliyetlerinde gelişmeye neden oluyor.

Araştırma sonuçları, internet kullanmayı öğrenmenin, sinirsel etkinlik  kalıplarını harekete geçirdiğini ve özellikle ileri yaşlardaki yetişkinlerde  beyin faaliyetlerini ve idraki geliştirebildiğini ve bir çeşit beyin egzersizi  olduğunu ortaya koyuyor.

Yaş ilerledikçe, beyinde hücre faaliyetlerinin azalması ve Alzheimer  hastalığına yol açan amiloid plakları birikiminin yükselmesi gibi bazı yapısal ve  fonksiyonel değişimler meydana geldiği ve bunların idrak fonksiyonunu  etkileyebileceği belirtiliyor.

Çalışmayı kaleme alan Dr. Gary Small, "İnternet kullanımı konusunda  tecrübesi az olan ileri yaşlardaki kişilerin kısa bir süre bile olsa internetle  meşgul olmalarının beyin faaliyetlerini geliştirdiğini keşfettik" diye konuştu.

Nörolojik olarak normal, yaş, eğitim seviyesi ve cinsiyetleri benzerlik  gösteren 55-78 yaşları arasındaki 24 gönüllü üzerinde yapılan araştırmada,  deneklerin yarısı her gün, diğer yarısı çok az bir süre internet kullandı ve bu  sırada fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile beyin faaliyetleri  gözlendi.
 
Beyin taramasının ardından denekler evlerine gönderildi ve gün aşırı, bir  saat internette araştırma yaptılar. Yapılan araştırmalar, çeşitli konuların  öğrenilmesine yönelik ve okuma gerektiren konularla ilgiliydi. Ardından  deneklere, internette ilkinden farklı bir konuyu araştırdıkları sırada tekrar  beyin taraması yapıldı. İlk taramada, az internet kullanan deneklerin  beyinlerinin dil, okuma, hafıza ve görsel yetenekleri kontrol eden bölgelerinin  faaliyete geçtiği, ikinci taramada ise aynı deneklerin beyinlerinde, bu  bölgelerin yanı sıra "çalışan hafıza" ve karar vermeyi etkileyen bölgelerin de  faaliyete geçtiği görüldü.

Üstelik, uzun süre internet kullananlarla kısa süre kullananların beyin  faaliyetlerinin birbirine yakın olduğu gözlemlendi.

İnternet kullanımının gençler üzerindeki etkileri için ilave çalışmalar  gerektiği belirtildi.

Araştırma sonuçları, Chicago kentinde düzenlenen bir toplantıda  açıklandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.