BEYİNSİZ DİYE BUNA DENİYORMUŞ!

İnternethaber

On yaşındaki Alman kız doğduğunda beyninin yarısı yoktu. Tabi bu durum 3 yaşına gelene kadar fark edilemedi. 3 yaşında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu hastaneye kaldıralan küçük kızın MRI ile çekilen beyin görüntülerinde, beyninin sol tarafının olmadığı görüldü.

Anne rahimindeyken beynin sol yarım küresi gelişimini tamamlayamamış.

Glasgow Üniversitesi araştırmacıları beynin incelenmesi sonucu, sağ yarımkürenin beynin tüm fonksiyonlarını yerine getirdiğini, muhteşem bir elektrik tesisatı gibi herşeyin ahenkle çalıştığını belirtti.

Beynin sol tarafının olmamasına rağmen bu eksikliği nasıl kapattığı bilim adamlarını oldukça büyük bir şaşkınlık içinde bırakmakta. Sol kürenin eksikliğine rağmen, küçük kız tüm fiziksel aktivitelerini yerine getirebiliyor. Esprili ve gayet zeki bir kız olup, okula gidip, günlük hayatını herkes gibi yaşamaya devam ediyor.

Bilindiği gibi görme olayı, her iki gözbebeğine gelen görüntünün gözbebeğinden geçip ışınların kırılarak retina üzerinde sarıbenekte ters görüntü oluşturup buradaki görüntünün görme sinirleri ile beynin görme merkezinde değerlendirilerek düz ve net görüntü oluşturulur.

Beyninin sol tarafı bulunmayan kızın, sağ ve sol gözünü, sanki tek bir organmış gibi kullandığını böylesi bir durumun da dünyada ilk defa görüldüğü belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.