BEYNİ AHLAKSIZ DA YAPTILAR

DHA

Bilim adamları insan beynine mıknatıs tutarak deneklerin ahlaki yargılarını değiştirmeyi başardı.


Daily Mail’in, Amerikan “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisine dayandırdığı habere göre, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ‘MIT) bilim adamları, insan beyninde başkalarının davranıylarını nasıl yargılayacağımızı kontrol eden ve “ahlaki pusula” işlevi gören bir bölüm keşfetti. Bu bölümün sağ kulağın hemen arkasında bulunduğu saptandı.

 Bu buluştan yola çıkan bilim adamları güçlü mıknatıslar yardımıyla bölgeyi etkileyerek insanların olaylara “daha az ahlaki” bakmasını sağladı.

 Bu çerçevede Dr. Laine Young başkanlığındaki MIT ekibi, beynin söz konusu bölgesini etkilemek üzere “non-invasif transkranial manyetik stimülasyon” adı verilen bir teknik kullandı. Bu teknikle manyetik alan üretilerek beynin sağ kulak arkasına denk gelen bölgesindeki bulunan ve hücrelerin düzenli çalışmasını sağlayan küçük elektrik dalgaları bozuldu. Küçük elektrik dalgalarının bozulması, hücrelerin düzenli çalışmasını engelledi.

 
İlk deneyde 12 gönüllüye 25 dakika boyunca manyetik alan uygulandıktan kısa bir süre sonra “ahlaki yargı” gerektiren senaryolar anlatılıp sorular soruldu.

 Deneklerden toplam 192 senaryo için 1 ile 7 arasında değişen ahlaki değerlendirme notları vermeleri istendi.

 İkinci deneyde ise, deneklere aynı anda hem manyetik alan uygulanıp hem de sorular soruldu.

Her iki deneyden sonra da deneklerin daha az ahlaki davrandığı ortaya çıktı.

 
Bir senaryoda, bir adamın, kız arkadaşının güvenli olmayan bir köprüden geçmesine göz yumduğu belirtildi. Senaryoya göre kadın köprüden herhangi bir zarar görmeden geçmeyi başardı.

Deney raporunda, normal koşullarda insanların erkeğin davranışını kabul edilemez bulacağı hatırlatılarak, “Ancak manyetik alan uygulanan denekler erkeğin davranışlarında yanlış bir şey görmediler” denildi.

 İkinci bir senaryoda ise, bir kimyasal madde fabrikasında dolaşan kadın, yanındaki erkek arkadaşından kahvesi için şeker istiyor. Erkek üzerinde “zehirli” yazan bir kavanozu alarak içinden kahveye bir miktar toz boşaltıyor.

 
Bu toz şeker olduğu için kadına bir zarar gelmiyor.

Yine rapora göre, normal koşullarda erkeğin davranışı rahatsız edici bulunurken, dmanyetik alana tabi tutulan denekler bu davranışta herhangi bir “sorumsuzluk” görmedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.