BEYNİ MEYVEYLE GÜÇLENDİRİN

DHA

Sağlıklı beslenme ve beyni güçlendirme bakımından günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze yenilmesi gerekiyor.

Meyvelerin insan sağlığı ve beslenmesinde özellikle vitaminler ve mineraller açısından önemli bir yer tuttuğunu belirten ODÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, özellikle lifli meyvelerin kansere iyi geldiğini ifade etti. Sebze ve meyvelere renk veren kimyasalların çoğunun koruyucu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Karadeniz, “Sebze ve meyveler yiyeceklerimizdeki vitaminlerle birlikte çalışarak, bağışıklık sistemini harekete geçirir. Meyvelerin üzerindeki çözülebilir lifler yağların vücut tarafından emilmesini, dolayısıyla kandaki kolesterol düzeyinin düşmesini sağlar” dedi.

Prof. Dr. Karadeniz, kayısı, incir, üzüm, vişne, çilek, şeftali, karpuz, kavun, gibi meyvelerin mevsiminde tüketilmesinin çok faydalı olduğunu söyledi.Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.