Beynin kodları Üsküdar Üniversitesi'nde çözülecek

Üsküdar Üniversitesinin mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi öğrencileri, evrensel bilim için yepyeni araştırmalar yürütecek. Mavi Beyin projesi ile öğrenciler ve akademisyenler insan beyninin gizemlerini keşfedecek.

Üsküdar Üniversitesinin mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi öğrencileri, evrensel bilim için yepyeni araştırmalar yürütecek. Mavi Beyin projesi ile öğrenciler ve akademisyenler insan beyninin gizemlerini keşfedecek.

Türkiye ne yazık ki en fazla beyin göçü veren ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Mühendislik gibi teknik bilgi ve uygulama gerektiren pek çok eğitiminin teorik bilgiye dayalı olması. AR-GE faaliyetleri ve teknolojik alt yapının eksikliği, işsizlik sorunu gibi nedenler, beyin göçünü tetikleyen en önemli unsurlar.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ’NDEN HABERLER

Bu yıl ilk kez öğrencilere kapılarını açacak olan Üsküdar Üniversitesi. "Davranış Sağlığı ve Bilimleri" alanında Türkiye'nin ilk ve tek tematik üniversitesi olarak, Türkiye’de uygulanmamış pek çok bilimsel çalışmanın da ilk uygulayıcısı olacak çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor. Benimsediği multisipliner eğitim anlayışla ve tekno-girişimci alt yapısıyla Üsküdar Üniversitesi, sinir bilimcilerle mühendisleri birlikte çalıştıracak ve davranış sağlığı konusunda evrensel bilime katkı sunacak projeleri hayata geçirecek.

BEYNİN FONKSİYONLARINA MERCEKTUTACAKLAR

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNİ TANIYIN

Uzmanlık alanı davranış sağlığı ve bilimleri olan üniversitenin mühendislik ve doğa bilimleri fakültesinde bilgisayar mühendisliği, moleküler biyoloji ve genetik ve biyomühendislik bölümlen mevcut. Bu bölümleri diğer üniversitelerin aynı bölümlerinden ayıran en önemli özellik ise davranış sağlığının temelini oluşturan beyin fonksiyonlarını inceleyecek olmaları. İnsan beyninin gizemlerini keşfe çıkacak olan Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri, beyin pili üretimi, uluslararası yapay zekâ ve mavi beyin çalışmaları, avatar modelleme gibi Türkiye için ilk olan pek çok projede görev alacaklar. Üstelik üniversite-hastane işbirliği modeliyle de gerçek çalışma ortamlarında uygulama yapma imkânlarına sahip olacaklar.

DÜŞÜNCE GÜCÜYLE TEDAVİ

Türkiye'de üniversite eğitimi anlayışına yepyeni bir bakış açısı getiren Üsküdar Üniversitesi, tekno girişimci yapısıyla da dünya standartlarının üzerinde bir eğitim kurumu. Teknolojiyi, davranış bilimleri ve ruh sağlığı ile birleştiren üniversitesinin bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencileri, mavi beyin projesinde birlikte çalışacakları sinir bilimcilerle beyin nöronlarındaki kodlarla bilgisayar yazılımı geliştirecekler. Biyomühendisler, avatar modelleme ile düşünce yoluyla hasta tedavisine katkıda bulunacaklar. Moleküler biyoloji ve genetik bölümü öğrencileri de insan davranışlarının geçmişini araştırarak bu bilgilerle yapay zekâ, beyin pili üretimi çalışmalarında kullanılmasını sağlayacaklar. Üsküdar Üniversitesi laboratuarları, dünya standartlarında önemli klinik çalışmalar yürütecek. Üsküdar Üniversitesi'nin, alanında önemli çalışmalara imza atmış 100 kişilik akademik kadrosu ile Türkiye'nin patent üreten bilim merkezi olacağı öngörülüyor. YÖK un önerdiği kadronun 3 katı daha fazla eğitmen kadrosuna sahip olan üniversitede kontenjanının tamamının dolması halinde, öğretim üyesi başına öğrenci sayısı maksimum 14; öğretim elemanı başına ise maksimum 10 olacak. Öğrencilerine farklı ufuklar açmayı planlayan üniversite. 2023 yılında dünyaya bilim ihraç eden üniversiteler arasında yer almayı hedefliyor. ARTI-EĞİTİM DERGİSİ


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.