BEYNİNİZİ KONTROL ETTİRİN!

DHA

BEYNİNİZİ KONTROL ETTİRİN!Özellikle 60 yaşın üzerindekiler, kalbinizle birlikte beyninizi de kontrol ettirmeyi unutmayın.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsa Durmaz, özellikle 60 yaşın üzerindekilerin kalp hastalığı konusundaki duyarlılığı kadar ‘Şah damarı tıkanıklığı’na da dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. İsa Durmaz “Genellikle 60 yaşın üzerindeki insanların pek çoğunda şah damarında daralmalar var, neticede bu hastalar felç olarak yatalak duruma gelebilir. İhmal edilirse ciddi sorunlar yaşanabilir” dedi. Kalp konusunda duyarlı olunduğu kadar bu hastalığın da ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Durmaz, şah damarı tıkanıklığının belirtilerinin kısa süreli baş dönmesi, baygınlık hissi, görme bozukluğu, beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya bağlı hareketlerde dengesizlik olduğunu söyledi.

ERKEN TEŞHİS FELÇ RİSKİNİ ÖNLÜYOR

Hipertansiyonlu, diyabetli, kan yağları yüksek olan, sigara içen kişilerin 60'lı yaşlardan sonra kalp kontrolleriyle birlikte şah damarlarının kontrolünün de mutlaka yapılması gerektiğini söyleyen Prof.Dr. Durmaz “Son derece basit bir operasyonla hastanın felç olması önlenebilmektedir. Kalp kadar buna da önem verilmesi gerekmektedir. Teşhisi de son derece basit olup muayene bulguları ve ultrasonda kolayca kesin tanıya ulaşılabilmektedir” dedi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.