BİLGİ YÜKLEMESİ YAPILABİLİR Mİ?

Habertürk

2040 yılında, beyin ile bilgisayar arasındaki bir bağla bilgi transferi mümkün mü? İşte bilim adamlarının cevabı.

EN azından Ray Kurzweil öyle düşünüyor! Kurzweil bütün ömrünü insanların hayatını kolaylaştıracak icatlara adamış 61 yaşında bir bilim adamı. Yaptığı büyük buluşlar arasında 1976'da körlere kitap okuyan bir alet, 1986'da K250 isimli gerçek bir piyano sesi çıkarabilen müzik "synthesizer"ı, geç öğrenen çocuklar için, öğrenme hızını artıran 3000 adet bilgisayar eğitim programı var.

Kurzweil'ın sadece kullanıma geçen buluşlarını yazmak için bir gazetenin tüm sayfalarını, kullanıma henüz geçmemiş buluşlarını yazmak için ise bir haftalık gazete sayfasını kullanmamız gerekir dersek abartmış olmayız. Bütün bu yaratıcılığıyla şimdiye kadar olabilecek inanılmaz bilimsel buluşları spekülasyon olarak konuştuğunda hiç kimse ona inanmamıştı, fakat birçoğu da gerçek olmuştu.

Önümüzdeki 20-30 yıl için ise Kurzweil'ın şimdiki spekülasyonları arasında doğa kirlenmesini engelleyebilecek minik robotlar, insan beyninden çok daha yaratıcı olabilecek bilgisayarlar, 3 boyutlu yazıcılar (bir tost makinesini faksla gönderebileceksiniz), sentetik kan hücreleri, yaşlanmanın durdurulabilmesi, beyin ile bilgisayar arasındaki bağla bilgi transferi yapılabileceği var.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.