Bilgisayarda resimli tanı dönemi

Bilgisayarda resimli tanı dönemiBilgisayarlar için yalnızca siyahlar ve beyazlar vardır. Ama araştırmacılar bilgisayarın artık metinleri ve görüntüleri de değerlendirmesini istiyor.

Bu beklenti, Web 3.0 diye de anılan Semantik Web’in ardındaki itici gücü oluşturuyor. Web 3.0, Siemens tarafından yönetilen ve 200’de başlatılan bir Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı projesi olan Theseus’un çekirdeğini oluşturuyor. Siemens tarafından yönetilen bir program olan Medico, Theseus’un önemli bir parçası. Medico, tıbbi bilgiler ile yeni görüntü işleme yöntemleri, bilgi temelli veri işleme ve makine öğrenimi arasında ilk kez bağ kuracak.

Medico’nun, kemikler, damarlar ve rganlar gibi anatomik yapıların yanı sıra bunlarla bağlantılı patolojik değişimleri tanıması, verileri otomatikolarak kataloglaması ve karşılaştırma amacıyla çok sayıda veritabanından görüntü ve tedavi raporları toplaması bekleniyor. Medico’nun deneme amaçlı ilk kullanımının 2009’un sonlarında Erlangen Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılması planlanıyor. Pişirme, soğutma ve çapraz bulaşmaya dikkat etme'' olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: //www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=35879


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.