Bilime, sanata ve hayata pozitif bakışın sırrı!

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Pozitif Psikoloji Kulübünün birlikte düzenlediği Bilime, Hayata ve Sanata Pozitif Bakış Söyleşisinin konuğu Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay'dı. Söyleşi, Merkez Kampüs Kuleli Salonunda gerçekleştirildi.

Bilime ve hayata pozitif bir bakışı: herkesin kendi penceresinden yapması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tayfun Uzbay, kendi yöntemleri ile bulduğu mutluluk formülünü; doğal yetenek farkındalığını, geliştirme gayretiyle çarpıp üzerine kullanma olanağını ekleyip beklentilerinizin büyüklüğüne oranlamak olarak açıkladı ve bir şeyleri başarmak için ihtiyacımız olan üç şeyin; niyet, gayret, ümit olduğunu söyledi.

Bilime, sanata ve hayata pozitif bakışın sırrı!

İnsanlar alemi ile hayvanlar alemini karşılaştıran Uzbay, frontal ve limbik sistemin dengesinden de bahsederek, ikisi arasındaki dengenin doğru ve kararlı bir şekilde ayarlanması gerektiğine değindi.

Temel gereksinim etik olmak

Bütün demokratik ülkeleri  'bilim-hukuk-etik' üçgeni içerisinde ele alan Prof. Dr. Tayfun Uzbay, tabanında etik olmayan bir ülkenin, geri kalan kavramlarının da bir işe yaramayacağını dile getirdi.

Konuşmasında; Stanley Milgram Deneyi, Stanford Hapishane Deneyi ve Rosenhan Deneyi'ne atıfta bulunan Uzbay; bunların yanında, Einstein'nın 10 ilkesi ile Steve Wozniak 6 ilkesini de vererek bu tür deneylerin ve ilkelerin Pozitif Psikolojiye katkı sağladığını belirtti.

Pozitif olmak için alçak gönüllü olmak gerekli

Pozitif olmak için; tarafsız olma, özeleştiri yapma, özgüven sahibi olma, gücünün ve sınırlarının farkında olma, etik davranma, toplum çıkarlarını kendi çıkarlarından yukarıda görme gibi kavramların ele alınması gerektiğini söyleyen Uzbay, bu konuşmadaki en can alıcı noktanın 'alçak gönüllü olmak' olduğunu dile getirdi.

Belirsizliğin kötü bir şey olduğuna da değinen Uzbay; "Belirsizlik insanı en çok tedirgin eden ve üzen şeydir. Karanlıkta hiçbir şey göremeyeceğinizi bilirsiniz ama siste karşınıza ne çıkacağınızı bilemezsiniz." dedi.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın

Prof. Dr. Tayfun Uzbay, sözlerini ''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için bilgi sahibi olmalısınız. İdealist olun idealist yapıda insanlar yetiştirirsek ülkemizde gelişir vicdanımızda gelişir. Anı yaşayın hata yapmaktan korkmayın.'' diyerek tamamladı.

Etkinliği organize eden Pozitif Psikoloji Kulübü programında sonunda katılımından dolayı Prof. Dr. Tayfun Uzbay'a bir teşekkür çiçeği takdim etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Nisan 2017