Bilinci 'en altta' olan hasta elektrikle döndü

Ciddi kafa travması geçiren ve altı yıldır bilinç düzeyi en alt seviyede olan bir hasta beynine verilen uyarıcı elektrik akımı sayesinde yeniden konuşmaya ve yemek yemeye başladı. ABD, New Jersey'deki JFK Johnson Rehabilitasyon Enstitüsü'nden Dr. Joseph Giacino, uyarıcı elektrik akımı verilmeden önce hastanın sadece gözünü ya da parmağını biraz kıpırdatabildiğini, şimdiyse konuşabildiğini, bazı hareketleri yapabildiğini ve sorulara derhal cevap verebildiğini söyledi. Dr. Giacino, ailesinin, adını açıklamak istemediği 38 yaşındaki hastanın artık yemekleri çiğneyebildiğini, yutabildiğini ve suni beslenmeye ihtiyaç duymadığını da ekledi.
İngiliz Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Josef Fins, yöntemin diğer hastalarda da işe yaraması halinde, bilinç düzeyi en alt seviyede olan hastaların tedavisinde çığır açacağını söylüyor. Bu hastaların komadaki ya da bitkisel hayattaki hastalarla karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan doktorlar, bilinç düzeyinin en alt seviyede olması durumunda hastaların bazen uyanma belirtileri gösterdiklerini, ancak derin bilinç kaybının devam ettiğini belirtiyor.

İleri parkinson vakalarında kullanılıyor
Ancak uzmanlar yöntemin etkili olabilmesi için beynin ön bölümündeki önemli bazı yerlerin zarar görmemiş olması gerektiğini vurguluyor. Elektrik akımı yöntemi ileri parkinson vakalarında da kullanılıyor. Uyarı hastaların titreme, kasılma ve hareket etme zorluklarını yok ediyor ya da azaltıyor. Mini şok, beynin bir bölgesine batırılan elektrotlarla uygulanıyor.

KAYNAK: //www.radikal.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.