BİLİNÇSİZ KLİMA HASTA EDİYOR

DHA

Sıcak havada serinlemek için yoğun olarak kullanılan klimaların, bilinçsiz kullanılması, çeşitli hastalıkları neden oluyor.


Sıcak havada serinlemek için yoğun olarak kullanılan klimaların, bilinçsiz kullanılması, temizliği ve konumlandırılmasına dikkat edilmemesinin çeşitli hastalıkları neden olduğunu hatırlatıldı. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp uzmanı Dr. İnan Beydilli, sıcaklıkların en rahatlatıcı çaresi olarak görülen klimaların bulunduğu mekandaki konumunun hatalı olması halinde ani boyun ve bel tutulması, kas kasılmasına neden olduğunu söyledi.

Dr.İnan Beydilli, klima yakınında uzun süre durma ve yaydığı akımlarla doğrudan karşı karşıya kalmanın yüz felcine neden olabileceğini söyledi. Ev ve işyerlerinden kullanılan klimaların 25 derecenin altına indirilmemesi konusunda uyarılarda bulunan Beydilli, çok sıcakta ve ırı terliyken klimalı ortama geçmenin vücut ısısını aniden düşürmesi sonucu kas ağrılarına neden olduğuna dikkat çekti. Klimaların neden olduğu rahatsızları önlemek için havayı yavaş yavaş soğutmak gerektiğini hatırlatan Dr. Beydilli, klimaların ortamı belirli zaman aralıklarında soğutması için kullanılması gerektiğini söyledi. Vücuda gelen klima akımlarının zatürreye neden olabileceğini belirten Acil Tıp Uzmanı Dr. İnan Beydilli, şöyle devam etti:

“Bakımı yapılmamış klimalarda çeşitli mikroplar ürüyor, bunları solunum yoluyla alıyoruz. Bunlarda zatürre başta olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara neden oluyor. ‘Lejyoner' hastalığına sebep olan ‘Legionella Pneumophilia' denen bakterinin klima filtrelerine yerleşip kolonize olarak buradan havaya yayılmaktadır. Bakımı yapılmayan klimalarda üreyen mikroplar, yaşlı ve çocuklarda ölümle sonuçlanan hastalıklara neden olabiliyor.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.