Bırakın seçimlerini kendi yapsın!

Çocuklarınıza sorumluluk bilinci kazandırmak istiyorsanız neler yapmalısınız? Bırakın çocuğunuz seçimlerini kendi yapsın!

Çocuklarınıza sorumluluk bilinci kazandırmak istiyorsanız neler yapmalısınız? Bırakın çocuğunuz seçimlerini kendi yapsın!

"Sorumluluk bilincinin gelişmesi küçük yaşlarda başlar. Her ne kadar aile ile çocuk arasında kişisel farklılıklar söz konusu olsa da seçimlerin büyük çoğunluğu yine de çocuklara bırakılmalıdır" diyen uzmanlar, ebeveynlere bu konuda önerilerde bulundu.

0-6 AŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

"Ders yılına hazırlığın temel başlangıcı, okul alışverişinin gerçekleştirilmesi ve sonrasında alınan eşyaların düzenlenerek kullanıma hazır hale getirilmesidir. Burada sorumluluk ve seçme hakkını çocuklara bırakmak gerekir çünkü bütün bir yıl boyunca kitap ve defterlerinin kapağını kendileri açacaklar. Kitapların içeriğini öğrenmeye karşı motivasyonlarını yükseltmek için çocukların bu konudaki istekleri karşısında fazla sorgulayıcı olmamak en doğrusudur. Ebeveynler, kendi istekleri doğrultusunda ısrarcı olmamalı, çocukların arzu ettikleri renkte ve tarzda araç-gereç almalarına izin vermelidir. Nasıl ki anne ve babamız kitaplarımızı kendi kaplayıp elimize verdiğinde benimsemekte zorlandıysak, çocuklarımızın da zorluk yaşayacağını unutmamalıyız."

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

ÇOCUĞA SORUMLULUK KAZANDIRMAK İÇİN KÜÇÜK ADIMLAR

"Çocukların kendilerine ait olan şeylere sahip çıkmaları hususunda en önemli unsur, yaptıkları iş her neyse başarılı olup olmamaları önemsenmeden kendilerinin yapmasına izin vermektir. Bu sayede çocuklara nasıl verileceği bir türlü bilinmeyen "sorumluluk" duygusunun kazandırılması için küçük adımlar da atılmış olur. Ayrıca bu, onları "başarabileceklerine" yönelik teşvik anlamına da gelir. Atılan bu küçük adımlar sonrasında ebeveynler, çocuklarını sürekli ödevlerini yapıp yapmadıkları, dersi dinleyip dinlemedikleri konusunda sürekli izlemek zorunda kalmaz ve çocuklarına güvendiklerini açık bir şekilde göstermiş olurlar."  HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.