BİTKİDEN ANTİOKSİDAN

DHA

Akdeniz bitkileri kekik, biberiye, defne ve adaçayından ekstrasyon (özün çıkarımı) yöntemiyle antioksidan elde edilecek.


Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi doktora öğrencisi biyolog Mehmet Kenar, hazırladığı ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki Posalarından Doğal Antioksidan Üretimi’ projesi kapsamında Akdeniz bitkileri kekik, biberiye, defne ve adaçayından ekstrasyon (özün çıkarımı) yöntemiyle antioksidan elde etmek için çalışıyor.

Doktora öğrencisi Nurten Toy ile birlikte çalışan Mehmet Kenar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermayesi Programı kapsamında hazırladığı projeye 100 bin TL hibe aldı. Projenin çalışmalarına, Biyoagroteknoloji Ar-Ge faaliyetleri şirketini kurarak Çukurova Teknokent’te başladıklarını anlatan Kenar, sağlık, gıda, kozmetik sektörlerinde kullanılan antioksidanı, toz ve sıvı şekilde elde edeceklerini söyledi. Projeye Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Özoğul’un büyük destek verdiğini vurgulayan Kenar, araştırmayı kekik (origanum vulgare), biberiye (rosmarinus officinalis), adaçayı (salvia officinalis), defne (laurus nobilis) bitkileri üzerinde yaptıklarını kaydetti.

Mehmet Kenar, Akdeniz Bölgesi’nde uçucu yağ üretimi yapan işletmelerin üretim sonrasında kalan biberiye, adaçayı, kekik ve defne gibi tıbbi ve aromatik bitki posalarından ekonomik doğal antioksidan elde edilmesini amaçladıklarını dile getirdi. Kenar, “Antioksidan insan vücudunda ortaya çıkan hücre hasarlarını onaran önemli besin maddesi. İnsanlar bu besin maddesini mutlak suretle dışarıdan almak zorundalar. Antioksidan yetersizliği, insanlarda alzheimer hastalığı, kanser, kalp ve damar hastalığı, katarakt, diyabet, hipertansiyon, kısırlık, zihinsel hastalıklar, perodontal hastalıklar, solunum sistemi enfeksiyonu ve eklem iltihabı gibi önemli rahatsızlıklara neden olabiliyor. Biz elde edeceğimiz antioksidanla bunları önlemeyi hedefliyoruz” dedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.