‘BİYONİK KADIN’ HİSSEDİYOR!

2004’te geçirdiği motor kazasında kolunu omzundan itibaren kaybeden Claudia Mitchell yeni biyonik kolunu hissetmeye başladı.

1809081509_bionikolyeni2004’te geçirdiği motor kazasında kolunu omzundan itibaren kaybeden Claudia Mitchell yeni biyonik kolunu hissetmeye başladı.

Düşünceyle kontrol edilebilen bir biyonik kol takılan kadın kolunu yeniden hissetmeye başladı. 2004’te geçirdiği motor kazasında kolunu omzundan itibaren kaybeden Claudia Mitchell, geleneksel protez kolu kontrol edebilmek için kullanılan sinirlerini de kaybetmesi nedeniyle takılan protezle hayal kırıklığına uğramış, yeni ve öncü bir cerrahi yöntem olan biyonik kol nakline gönüllü olmuştu. Yeni yöntemle cerrahlar omuzlardan alınan sinirleri göğüs kaslarının altına nakletti. Bu sayede Mitchell, hareket etmeyi düşündüğünde göğüs kaslarından gelen küçük elektrik tepkiler robotik kol tarafından algılanıyor. Bilgisayar tarafından işlenen bu sinyaller sayesinde motorlar kolun neredeyse anında hareket etmesini sağlıyor. Mitchell böylece tişörtlerini katlamak, şarap şişesi açmak gibi basit hareketleri yapabiliyor. ‘Biyonik kadın’ adı takılan Mitchell, yapabildiklerine inanamadığını söylüyor. Ancak operasyonun tuhaf bir yan etkisi de var. Biyonik kadın olmayan elini hissetmeye başladı. Mitchell, ameliyattan dört ay sonra duştayken sıcak su, sinirlerin nakledildiği göğsüne değdiğinde elinin olmadığı yerde suyu hissetmiş. Doktorları, bu ‘varmış gibi hissetme’ meselesine, motor sinirlerle birlikte duyuların da Mittchell’ın omuzlarından göğsüne taşınmasının neden olduğunu söylüyor. KAYNAK: www.radikal.com.tr

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Eylül 2011Yayınlanma Tarihi:18 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.