BİYONİK KULAK PSİKOLOJİSİ

Anneyizbiz
  
Koklear implantların çocuklardaki uygulama yaşı ne kadar erken olursa sonuç o kadar iyi oluyor. Peki nasıl etki ediyor.


Journal of the American Medical Association’ın 2010 Nisan sayısında yayınlanan son çalışmasında, 18 aylıktan daha önce koklear implant uygulanmış olan çocukların gerek işitme gerekse konuşmada, cihazı sonraki yaşlarda takan yaşıtlarından daha hızlı ilerleme gösterdikleri, sesleri ve müzik notalarını daha iyi anlayabildikleri ortaya çıkarılmıştır.

KOKLEAR İMPLANT NEDİR?

Koklear implant kulaktaki hasarlı bölgeyi atlar ve işitme sinirini direkt uyarır. Bu implantlar işitme siniri tarafından beyne gönderilen sinyalleri genişletirler ve beyin de sinyalleri ses olarak algılar. Bu küçük elektronik aletlerin kulak arkasına konulan dış ve cerrahi olarak yerleştirilen cilt altı parçaları mevcuttur.

Dr. John Niparko(Baltimore Johns Hopkins KBB-Baş Boyun Cerrahisi Departman Başkanı), koklear implantla ilgili şunları söyledi: “Erken başlayan sağırlık, sıkça rastladığımız bir çocukluk çağı özürüdür. Teknolojiyi kullanırken uygulanan stratejik davranışlar derin pozitif etkiler yaratabilir.’’

Çocuklar yaşamlarının ilk 6 ve 12 aylık süreçleri içinde normal olarak konuşma seslerinin anlamlarını ayırt etmeye başlarlar. Ancak bir çocukta işitme kaybı varsa ve konuşma seslerinin tüm frekanslarını duyamıyorsa konuşma, öğrenme ve düşüncelerini aktarma eylemleri kısıtlanır.

Yapılan bu yeni çalışmada 6 aylık ve 5 yaş arası 188 çocuk koklear implant uygulamasını takiben 3 yıl süre ile izlenmiş ve normal işitmeli 97 çocuk ile karşılaştırılmışlardır. Çalışma 18 aylıktan daha önce implant uygulanmış çocukların kabiliyetlerinin, normal işiten çocuklara çok yaklaştığını göstermiştir. 3 yaşın üzerinde implant uygulanan çocuklarda ise aynı yaşta normal işitmeye sahip çocuklarla olan farklılığın sürmekte olduğu görülmüştür. Koklear implantı erken kullanmaya başlayan ve implant eğitimlerini de iyi alan çocuklar erken ilerleme gösterirler. Eğitim ve sevgi ile desteklemek de bu sürecin birer parçasıdır.”

Erken teşhis ve koklear implant değerlendirmesinin konuşma patoloğu, odyolog, çocuk psikiatristi ve cerrahtan oluşan bir ekip ile zamanında yapılması gereklidir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.