BİZİ ÖNCE ANLIYOR SONRA KONUŞUYORLAR

BİZİ ÖNCE ANLIYOR SONRA KONUŞUYORLAR

Bebeklerde dilin gerçekten anlaşılması 8'inci ay dolaylarına rastlıyor. Bu anlama daha rahat konuşmasına öncülük ediyor.

Bebeklerde dilin gerçekten anlaşılmasının 8'inci ay dolaylarına rastladığı ve dilin anlaşılmasının, kullanılmasına öncülük ettiği bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı tarafından gerçekleştirilen araştırmada, dilin "anlatma" ve "anlama dili" olarak iki bölüme ayrıldığı, bebeklerin dil gelişimi için doğuştan donanımlı olduğu ve duymaya karşı son derece hassas oldukları kaydedildi.

Araştırmada, bebeklerin 1 aylıkken, yaptığı rastgele hareketleri duyduğu bir ses ile durdurduğu ve ani ses ya da gürültüyle sıçradığı, 2'nci ayda konuşanı dinler göründüğü ve gülümseyebildiği, 4'üncü ayda kızgın ve hoşnut ses farkını anladığı, 6'ncı ayda "bay bay, mama, dede" gibi kelimeleri tanıyor göründüğü, 8'inci ayda adı söylendiğinde, 9'uncu ayda da "hayır" denince hareketini durdurduğu belirtildi.

Bebeğin ilk yaşında ise sözel isteklere jestlerle yanıt verdiği, 12-14'üncü aylarda her hafta bazı yeni kelimeleri anlar göründüğü ve konuşanın duygusal tonunu daha iyi anladığı, 16-18'inci aylarda 150 kadar kelimeyi anladığı bildirildi.

KAYNAK: //www.yenisafak.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.