Bond 3 kat fazla öldürüyor!

James Bond'un 22 filmindeki şiddeti sınıflandıran bilim insanları açıkladı: Yaralama ya da ölüme neden olan şiddet eylemleri üç kat artmış.

James Bond'un 22 filmindeki şiddeti sınıflandıran bilim insanları açıkladı: Yaralama ya da ölüme neden olan şiddet eylemleri üç kat artmış.

ngiliz yazar Ian Fleming'in romanlarından beyazperdeye uyarlanan James Bond karakterinin giderek daha fazla şiddete başvurduğu belirlendi. Yeni Zelanda'daki Otago Üniversitesi'nden araştırmacılar, James Bond'un 22 filmini izledi, şiddet görüntülerini "hafif veya ciddi" olarak sınıflandırdı.

ÖFKENİZİ DURDURUN! Araştırmacılar, 2008 yapımı "Quantum of Solace" filminin, seri filmlerin ilki olan 1962 yapımı "Dr. No"dan iki kat fazla şiddet sahnesi içerdiğini gördü. En az şiddet içeren filmin 1973 yapımı "Live and let die" olduğu vurgulandı.

Yumruklaşma gibi "hafif" şiddet eylemlerinin sayısının filmlerde neredeyse aynı kaldığı, yaralanmaya ya da ölüme neden olan silahlı saldırılar, patlamalar gibi "ciddi" şiddet eylemlerinin sayısının ise üç kat arttığı belirlendi. Araştırmada, İngiliz aktör Daniel Craig'in canlandırdığı, 2012 yapımı son James Bond filmi "Skyfall" izlenmedi. Araştırmacılar, bu tür sahnelerin gençler tarafından izlenmesinin şiddet eylemlerine duyarlılığın azalmasına ve saldırgan davranışlara neden olabileceğine dikkati çekti. Ian Fleming'in ilk olarak 1953 yılında kaleme aldığı romanında yer verdiği "James Bond" isimli İngiliz istihbarat ajanının maceraları, 1962'de ilk kez beyazperdeye uyarlanmıştı. Kod adı "007" olan James Bond ile ilgili bu yıla kadar 23 film çevrildi. İngiliz aktör Daniel Craig'in canlandırdığı son James Bond filmi "Skyfall" Türkiye'de geçen ay vizyona girdi. A.A  

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.