Boşanma çocukları hasta ediyor

Çocuklukta anne ve babası boşananların kanındaki enflamasyon (iltihaplanma) göstergesinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Çocuklukta anne ve babası boşananların kanındaki enflamasyon (iltihaplanma) göstergesinin daha yüksek olduğu belirlendi.

bosanma_ve_cocukLondra Üniversitesi'nden Rebecca Lacey ve ekibi, Ulusal Çocuk Gelişimi Araştırması kapsamında 1958'den bu yana sağlık durumu incelenen 7 bin 462 kişinin verilerini değerlendirdi. "Psychoneuroendocrinology" dergisinde yayımlanan araştırma, 16 yaşından önce boşanmaya tanık olan kişilerde, 44 yaşında, iltihabi reaksiyonlar sırasında miktarı artan, karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen C-reaktif proteini (CRP) seviyesinin yüzde 16 fazla olduğunu gösterdi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Araştırmada, 16 yaşından önce anne ve babası boşananların gençlik döneminde sıkıntı çektiği ve eğitim düzeyinin düşük olduğu belirtildi. Lacey, sonuçların boşanmanın ya da ayrılığın, tek başına, enflamasyon riskini artırdığını göstermediğini, eğitim durumu gibi sosyal dezavantajların da tetikleyici özelliğinin bulunduğunu vurguladı ancak CRP'nin artışındaki asıl nedenlerin henüz bilinmediğini ifade etti. C-reaktif proteininin uzun dönemde yüksek olmasının kalp-damar ve şeker hastalıkları gibi bazı rahatsızlıklar için risk teşkil ettiği biliniyor. AFP  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:14 Temmuz 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.