BOŞANMADA PSİKOLOG ŞART

DHA

Adana'da özel bir ruh sağlığı merkezinde kendilerine boşanmak için başvuran bir çok çiftin küçük müdahalelerle mutlu şekilde evliliklerini sürdürmeye devam ettiklerini anlatan Sosyal Hizmet Uzmanı Gülsüm Kerem Cerrahoğlu, boşanmanın sadece hukuksal değil, aynı zamanda sosyal ve psikolojik süreç olduğunu kaydetti. Cerrahoğlu, "Evliliklerin çoğu, büyük ölçüde iletişimsizlik, yanlış anlamalar, ön yargılar, en çok da karşı taraftaki kişiyi değiştirme çabasıyla son buluyor. Evlilik öncesi evliliğe hazırlık uzmanları var. Çiftler bunlardan yardım alabilir. Flört ve nişan evresini mutlaka iyi değerlendirmek gerekiyor. Bu dönemi sağlıklı kullanırsak, mutlu çift olmak kaçınılmazdır" dedi.

Aile büyüklerinin, çiftlerin yaşadığı sorunda ‘Evlilikte keramet var’ sözünün problemleri halının altına süpürmekten başka bir işe yaramadığını da kaydeden Cerrahoğlu, boşanma sürecinin de uzmanlar eşliğinde atlatılması gerektiğini belirtti. Kişilerin ilişkilerini boşanma davası açmadan psikolojik ve sosyal yönden değerlendirmesini tavsiye eden Cerrahoğlu, “Bazı insanlar boşanma davasını açtığında bile hala kararsız olabiliyor. Boşanma gerçekleşse bile sağlıklı sonlandırmak önemli. Ayrı ayrı sürdürülecek yaşamlar, çocuk varsa onlar için mutlaka psikolojik destek alınmalı. Bir avukat nasıl gerekiyorsa psikolog da gerekli. Aslında bu işlerin hep ekip halinde yapılması gerekiyor” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.