Bu 4 hata menopoz nedeni

Ülkemizde kadınlar ortalama olarak 45-48 yaşında menopoza giriyor. Ancak çeşitli faktörlerin etkisiyle menopoz 40 yaşından önce de görülebiliyor ve bu durum ‘erken menopoz’ olarak adlandırılıyor.

Ülkemizde kadınlar ortalama olarak 45-48 yaşında menopoza giriyor. Ancak çeşitli faktörlerin etkisiyle menopoz 40 yaşından önce de görülebiliyor ve bu durum ‘erken menopoz’ olarak adlandırılıyor. menopozhataHiç kuşkusuz, erken menopoz tüm kadınların kabusu ve ülkemizde her 100 kadından 3’ünü zamansız yakalıyor. Menopoza girme yaşını belirleyen en temel etkenlerden biri, kadının annesinin veya teyze gibi yakın aile bireylerinden birinin menopoza girme yaşı. Ayrıca hipotiroidi veya kanser gibi çeşitli hastalıklar ile çevre kirliliğinin artması gibi etkenler erken menopoza yol açan diğer önemli faktörleri oluşturuyor. Bu riskleri değiştirmek maalesef mümkün değil. Ancak bir de yaşam alışkanlıklarında yapılan bazı hatalar var ki bunlar da kadınların hiç beklemedikleri bir anda, erken menopozla tanışmalarına yol açıyor. Acıbadem Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Derya Uyan, erken menopozla sonuçlanabilen 4 hatalı alışkanlıkları anlattı:

BU HATALAR SİZİ MENOPOZA SÜRÜKLEYEBİLİR

SİGARA İÇMEK

Sigara içen ve içmeyen kadınlar üzerinde yapılmış olan çalışmalar, sigara kullanan kadınların diğerlerine oranla daha erken menopoza girdiğini gösteriyor. 2 bin 500 kadını, 8 yıl takip eden bir çalışmaya göre; sigara içen kadınlar, menopoza 2 yıl erken giriyor

HATALI BESLENMEK

Vücuttaki yağ kitlesi belli bir kilonun altına inerse adet sekteye uğrayıp, kesiliyor. Zayıf olmak ve hızlı kilo vermek adetten kesilme sebebi. Yağlanma miktarı belli bir noktaya gelince kadın yeniden adet görme başlayabiliyor. Yağ kitle indeksi yüzde 12’nin altına inince hipotalamik amenore, yani adet görmeme meydana geliyor.  Bu kadınların 3te 1’i de erken menopoza giriyor.

STRESLİ BİR YAŞAM SÜRMEK

Stres tek başına erken menopoz nedeni olmasa da, diğer etkenlerle bir araya gelerek erken menopozu tetikleyen önemli bir etken olarak görülüyor.

HAREKETSİZ BİR YAŞAM SÜRMEK

Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkan obezitenin erken ergenliğe yol açtığı biliniyor. Erken ergenliğe giren bu kız çocukları erken menopoz sorunuyla da karşılaşıyor.

DİĞER NEDENLER NELER?

* Aile öyküsü * Ameliyatla yumurtalıkların alınması * Otoimmun hastalıklar * Kanser tedavileri * Kromozom bozuklukları

ERKEN MENOPOZA KARŞI ÖNLEM ALIN

Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Derya Uyan menopozu geciktirmek için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı. - Haftada en az 3 gün spor yapın. - Vücut kitle indeksinizi hesaplayın. Ne çok zayıf, ne de kilolu olun. - Sigara  kullanmayın ve pasif içicilikten uzak durun. - Kalsiyumdan zengin beslenin. Günde 200 ml süt, yoğurt veya dondurma yiyin. - Balık, ceviz, taze fındık, kabak çekirdeği, brokoli, lahana, karnabahar, domates, biber, havuç, mürdüm eriği, nar, üzüm, çilek karpuz, işlenmemiş tahıl ve ürünleri gibi yüksek antioksidan besinler tüketin. Ayrıca yeşil çay ve taze greyfurt suyu gibi oksijen radikali emme kapasitesi yüksek olan içecekler tüketin. - Antioksidan ilaçlar alın. Örneğin Koenzim-Q 10, L-arginin veya Royal jelly takviyesi yapabilirsiniz. - Güneşlenerek D vitamini aktivasyonuna yardımcı olun. - Zararlı kimyasal maddelerden uzak durun. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:12 Kasım 2014Yayınlanma Tarihi:14 Kasım 2014