Bu alışkanlıklardan hemen kurtulun

Bu alışkanlıklardan hemen kurtulun

İşte hemen kurtulmanız gereken 5 kötü alışkanlık.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KURTULMAK

Sizi engelleyen en büyük güç kötü alışkanlıklarınızdır. Farkında olmadan kendi kendinizi sabote etmenize sebep olan bu kötü alışkanlıklardan kurtulmak bazen düşünüldüğü kadar kolay da olmaz. kotualiskanliklarÇünkü kötü alışkanlıklardan kurtulmak isterken kendinizle çelişirsiniz. Artık sizin bir parçanız olmuş olan bir şeyi, duyguyu ya da eylemi hemen yok etmek çok zordur. Aslında daha da zor olanı bu kötü alışkanlıkların tam olarak ne olduğunu fark etmektir. Onları hemen fark edemezsiniz çünkü kendi kendinizi engellersiniz. Birazdan size 5 adet kötü alışkanlığınızı söyleyeceğim ve siz bunların bir kısmını hiç düşünmeden eleyeceksiniz. İşte bu noktada sizden durmanızı ve bu maddeler üstünde biraz düşünmenizi istiyorum. Çünkü eğer kötü alışkanlıklardan kurtulmak istiyorsanız önce onların hayatınızdaki yerini tam olarak görebilmelisiniz. Bu yüzden bu 5 maddeyi kendi hayatınız için sorgulamanız, kendi geleceğiniz için ve bu kötü alışkanlıklardan kurtulmak için çok önemli.

GEÇMİŞTE YAŞAMAK

Geçmişte yaşamak hayatınızı olması gerektiği noktadan uzaklaştıran en önemli kötü alışkanlıktır. Bir hatayı değiştirebileceğinizi düşünmeniz. Yaptığınız bir şeyi farklı yapsaydınız nasıl olacağını görmeye çalışmanız ve belki de sadece geçmişte kalan güzel günlerinizle yaşamanız… Sizi gelecekte bekleyen güzel hayata götürmeyecek bir otobüsün durağında bekliyorsunuz. Aradığınız şeyi geçmişte yaşayarak bulamazsınız. Geçmiş sadece analiz edip geleceğe şekil vermek için kullanılmalıdır. Bu yüzden geçmişte yaptığınız yanlışlar hayatın devam ettiği gerçeğini unutturmasın.

KOLAY YOLU SEÇMEK

Hayat hiçbir zaman kolay olmamıştır. İstediğiniz bir şeyi elde etmek istiyorsanız mücadele etmeniz gerekir. İsteklerinize sadece bu şekilde kavuşursunuz. Hayat önünüze çeşitli engeller çıkarttığında kolay yolu seçip engelsiz tarafa doğru gitmek cezbedici ve doğal olarak çok kolay gelebilir fakat bu yolun size bir şey kazandırmayacağı da bir gerçektir. Bu yüzden bir dahaki sefere yolunuzu seçerken anlık kolay ve kısa süreli keyif veren yolu mu yoksa sizi zorlayacak fakat istediğiniz büyük mutluluğu elde etmenizi sağlayacak yolu mu seçmeniz gerektiğini iyi düşünün. Asla ilk yolu seçerek istediğinizi elde edemezsiniz, bu konuda kendinizi kandırmaktan vazgeçin. Şimdi 2. Yol için hazır olun ve tüm zorluklara göğüs gerecek cesaretin kendinizde olduğunu bilin. Tek yapmanız gereken bu kolay yolu seçme alışkanlığından kurtulmak. Buna hemen başlayın. Kolay olan bu blog yazısını okuduktan sonra unutmak yerine zor olanı seçin ve burada yazılanları kendi hayatınızda nasıl kullanacağınızı düşünmeye başlayın.

OLUMSUZ İNSANLARLA BİRLİKTE OLMAK

Olumsuz arkadaşların size zarar vereceği kesin bir gerçek. Daha önce olumsuzluk virüsünün nasıl tehlikeli olduğundan bahsetmiştim. Buna inanın. Çevrenizde sizi sürekli olumsuz davranışları ve düşünceleri ile etkileyen kişiler var. Şöyle bir etrafınıza bakın. Mutluluğunuzu azaltan, sizi karamsarlaştıran, heyecanınızı ve isteklerinizi öldüren insanları görün ve onlardan uzaklaşın. Kendinize hayattan zevk alan ve mücadele etmeyi seven, olmak istediğiniz kişiler gibi arkadaşlar edinin. Çevreniz sizi etkiliyor ve nasıl etkileyeceği sizinle kimin iletişim kuracağına karar vermenizle alakalı.

MÜKEMMELİYETÇİLİK

Herkes mükemmel olmak istiyor. Eğer bir işi yapamamak istiyorsanız mükemmelleştirmeye çalışın. Bu herhangi bir özlü söz ya da bir atasözü değil. Bu benim size kendi tavsiyem. Mükemmel olmaya çalışmak sadece bir şeye sebep olur. Yorulur ve pes edersiniz. Daha da önemlisi fırsatı ve zamanı kaçırırsınız. En iyisini yapmak için mücadele edin, kendinizi geliştirin ve daha iyisini yapın ama sınırlarınızı bilin ve elde edeceğiniz en iyiye odaklanın. Bir nevi mükemmelliği kendinize çekin. Siz belirlenen mükemmelliğe gitmeye çalışmayın.

KİN TUTMAK

Size karşı yapılan bir kabahat ya da kötü bir şeyi sürekli kendinize hatırlatacak bir mazerettir kin tutmak. 3 numaralı kötü alışkanlığı düşünün. Buradaki olumsuz insan, kin tutan sizsiniz ve bu kendinize zarar veriyor. Affetmek sadece karşınızdaki insana karşı yapılan bir iyilik değildir. Affetmek, yaşanan bir olayı geride bırakmak ve size getirdiği o kötü anıdan uzaklaşmaktır. Hırslı ve güçlü insanlar affetmeyi haksız bir adalet olarak görebilirler. Ama aslında iyice düşündüğünüzde gerçek kazananın kendiniz olduğunu görürsünüz. Yeter ki kin tutma kötü alışkanlığından kurtulun. Kin tutmak kendi mutluluğunuzu engelleyen bir duvardır. Onu yıkın ve ilerleyin. MAHMURE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Ocak 2015Yayınlanma Tarihi:03 Şubat 2015