BU BAHARAT KANSER DÜŞMANI

AFP

Köri baharatında bulunan bir maddenin, kanser  hücrelerini öldürebildiği belirtildi. İşte detaylar.

Cork Kanser Araştırma Merkezi bilimcileri, köri yapımında kullanılan  zerdaçalın etken maddesi "kurkumin"in laboratuvar ortamında yemek borusu kanseri  hücrelerini öldürdüğünü saptadı.

Dr. Sharon McKenna ve ekibi, kurkuminin kanser hücrelerini 24 saatte  öldürmeye başladığını gördü.

Uzun zamandır kurkumin maddesinin iyileştirici etkisi bulunduğu  düşünülüyordu.

Kanser uzmanları, British Journal of Cancer dergisinde yayımlanan  araştırmanın, doktorların yeni tedaviler bulmalarına yardımcı olacağını  belirtti.

Birleşik Krallık Kanser Araştırma kurumundan Dr. Lesley Walker, bu  araştırmanın, zerdaçalda (hint safranı) bulunan doğal kimyasalların özafagus  (yemek borusu) kanserinde yeni tedaviler için kullanılması olanağı sağlayacağını  söyledi.

Walker, özafagus kanseri oranının 1970'lerden bu yana yarı yarıya  arttığını, bunun obezite, alkol tüketimi ve reflü hastalığındaki artıştan  kaynaklanıyor olabileceğini bildirdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.