BU BESİNLER BEYNİN DOSTU

A.A

İşte beyin, bağışıklık sistemi, cilt, kalp, ruh, beden  ve genel vücut sağlığı için 10 mucize besin. İşte o besinler.


Bağışıklık sistemini  güçlendirmenin önemi, özellikle salgın hastalıklar döneminde giderek artarken,  bunun en önemli yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiği bildirildi.

Sağlıklı beslenmek için sofralardan eksik edilmemesi gereken besin  maddeleri ise badem, elma, yaban mersini, brokoli, kırmızı mercimek, somon,  ıspanak, tatlı patates, sebze suyu, buğday tohumu şeklinde sıralandı.

ABD'nin önde gelen sağlık merkezlerinden Mayo Clinic tarafından  hazırlanan ve internette yayımlanan listedeki bu 10 besin maddesinin iyi birer  vitamin, lif, mineral kaynağı olması, A ve E vitaminleri, beta karoten gibi  fitonütrien ve antioksidan bileşikler olması, kalp hastalığı başta olmak üzere  diğer hastalıkların riskini düşürmesi ve düşük kalorili olması şeklinde özetlenen  “altın” kurallardan en az üçünü karşıladığı belirtildi.

Mayo Clinic uzmanları, 10 mükemmel besini neden sofralardan eksik  edilmemesi gerektiğini şöyle açıklıyor:

KALBİN EN İYİ DOSTU, BADEM
        
Mayo Clinic uzmanlarının, “gözyaşı” şeklinde tanımladığı bademin tam  bir magnezyum, demir, kalsiyum, lif ve bazı kanserlerin gelişmesini ve kansızlığı  önleyen, vücudun enerji üretiminde önemli rol oynayan ve doku onarımına yardım  eden riboflavin içerdiği ifade ediliyor.

Bademin bir porsiyonunda (23 adet) 75 miligram kalsiyum bulunuyor.  Ayrıca, yine bir porsiyon badem, günlük alınması tavsiye edilen E vitamini  ihtiyacının yarısını karşılıyor. Tüm kuruyemişler gibi badem en iyi bitkisel  protein kaynaklarından biri ve kalbin “en iyi dostu”. Badem yağı doymamış yağ  olması nedeniyle kandaki kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı oluyor.
        
KANSERİN DÜŞMANI, ELMA
        
Elma, vücuda prostat, kolon ve akciğer kanser hücrelerini büyük oranda  öldüren moleküler parçacıklar salan ve bu sayede kanserin vücutta ilerlemesine de  engel olan pektin maddesinin “mükemmel” kaynağı olarak gösteriliyor. Elmada  kandaki kolesterol ve glikoz düzeyini düşüren lifler bulunuyor.

Taze elma aynı zamanda çok iyi C vitamini kaynağı ve hücreleri koruyan  bir antioksidan. Ayrıca bağ dokusunu, damarları korumaya ve demir emilimini  sağlamaya yardımcı oluyor.
        
KUVVETLİ ANTİOKSİDAN VE VİTAMİN ZENGİNİ BROKOLİ

Brokoli, iyi birer kalsiyum, potasyum, folik asit ve lif kaynağı  olmasının yanında kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser türleri gibi kronik  hastalıkların önlenmesine yardımcı olan fitonütrienler içeriyor.

A ve C vitamini içeren brokoli, ayrıca hücre koruyucu antioksidanlar  ihtiva ediyor.
        
SAĞLIKLI YAŞLANMA İÇİN YABAN MERSİNİ
        
Yaban mersini zengin bir fitonütrien bitkisel bileşik olarak  gösteriliyor.Kızılcık gibi yaban mersinindeki fitonütrienler idrar yolu  enfeksiyonları önlemeye yardımcı oluyor. Yaban mersini hafızayı güçlendirmeye  yardımcı olurken, sağlıklı yaşlanma için vazgeçilmez bir besin olarak  gösteriliyor.

Yaban mersini ayrıca düşük kalorili lif ve vitamin kaynağı. 84 kalori  olan 1 fincan taze yaban mersini 3,6 gram lif ve 14 miligram C vitamini  içeriyor.
        
MERCİMEK KALBİN DOSTU, KANSERİN DÜŞMANI
        
Kırmızı mercimek iyi bir demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve  merkezi sinir sistemi sağlığını korumakta önemli bir rol oynayan thiamin (B1  vitamini) kaynağı.

Düşük kalori ve yağ içeren, protein ve lif kaynağı olan kırmızı mercimek,  aynı zamanda kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkları önleyen  fitonütrien içeriyor.

SOMON, MÜKEMMEL BİR PROTEİN VE OMEGA-3 KAYNAĞI
        
Somon kalp krizini önleyen Omega-3 yağ asitleri açısından mükemmel bir  kaynak. Omega-3, ani kardiyak ölümlere neden olabilen düzensiz kalp atışlarını  önlüyor, trigliserid düzeyini düşürüyor, arter plaklardaki tıkanmanın büyümesini  önlüyor, kan basıncını düşürüyor, inme riskini azaltıyor.

Mükemmel bir Omega-3 kaynağı olmasının yanı sıra somon, düşük kolesterol  ve doymuş yağ içeren mükemmel bir protein kaynağı olarak gösteriliyor.
        
ISPANAK BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR
        
Ispanak yüksek oranda vitamin A ve C ve folik asit içeriyor. Vücudun  enerji üretiminde önemli rol oynayan ve doku onarımına yardım eden bir vitamin  olan riboflavin içermesinin yanı sıra, aynı zamanda B-6 vitamini, kalsiyum, demir  ve magnezyum açısından iyi bir kaynak.

İçeriğindeki bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirirken, sağlıklı saç  ve cilt için de yardımcı oluyor.

KANSER VE YAŞLANMA KARŞITI, TATLI PATATES
        
Tatlı patatesin koyu turuncu-sarı renginin yüksek antioksidan ve beta  karoten seviyesini gösterdiği bildirildi.

Patatesteki A vitaminin yapı taşı olan beta karoten, yaşlanmayı  yavaşlatıyor, bazı kanser risklerini önlüyor. İyi bir lif kaynağı olan patates,  B6, C ve E vitaminleriyle folik asit ve potasyum ihtiva ediyor.

Tüm sebzeler gibi tatlı patates de düşük yağ oranı ve kalorisiyle  beslenme programının “olmazsa olmazı” şeklinde gösteriliyor. Küçük bir tatlı  patateste sadece 54 kalori bulunuyor.
        
KALP KRİZİNE KARŞI SEBZE SULARI
        
Sebze suyu en çok vitamin, mineral ve besin değerleri açısından sebzede  bulunan tüm yararlı bileşenleri içeriyor ve sebzeleri beslenme programına dahil  etmenin oldukça kolay yolunu sunuyor.

Domates suyu ve domates içeren sebze suları iyi bir likopen kaynağı. Kalp  krizi, prostat başta olmak üzere bazı kanser türlerinin riskini azaltan  antioksidanlar içeriyor.

Başta hazır satılan domates suları olmak üzere bazı hazır sebze suları  çok yüksek oranda sodyum içerebiliyor, dolayısıyla düşük sodyum çeşitlerinin  seçilmesi öneriliyor.
        
BUĞDAY TOHUMU BEYNE, CİLDE VE SİNDİRİME İYİ GELİYOR

Çok önemli bir tahıl çeşidi olan buğdayın çok küçük bir parçası bile  vitamin B-3 olarak da bilen ve yağ, protein ve karbonhidratların enerjiye  dönüştürülmesinde rol oynayan, beyin fonksiyonları, sağlıklı cildin korunması ve  sindirim sistemi için önemli bir vitamin olan niasin zengini olarak  tanımlanıyor.

B1 vitamini olarak bilinen ve merkezi sinir sistemi sağlığını korumakta  önemli bir rol oynayan, zihinsel fonksiyonun korunmasını sağlayan, yetersiz  alınması durumundaysa gözlerde güçsüzlük, zihin bulanıklığı yaratan thiamin,  buğday tohumunda bolca bulunuyor.

Bu besin maddesi aynı zamanda bazı kanserlerin gelişmesini ve kansızlığı  önleyen, vücudun enerji üretiminde önemli rol oynayan ve doku onarımına yardım  eden riboflavin, E vitamini, folik asit, magnezyum, fosfor, potasyum, demir ve  çinko açısından çok konsantre bir kaynak olarak gösteriliyor.

Buğday tohumu protein, lif ve bazı yağlar da içeriyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.