Bu beslenme size zarar verir

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Ünitesi Baş Diyetisyeni Kibar Gültekin Kurt, "Yaz aylarında sıvı alımına özen gösterilmeli" dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Ünitesi Baş Diyetisyeni Kibar Gültekin Kurt, "Yaz aylarında sıvı alımına özen gösterilmeli" dedi.

beslenmeHavaların ısınması ile birlikte beslenme konusunun çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, yaz aylarında en önemli unsurun sıvı tüketimi olduğu ve kaybedilen enerjinin içilen sıvılar ile tekrar toparlanabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Ünitesi Baş Diyetisyeni Kibar Gültekin Kurt, yaz aylarında aktiviteler arttığı için terleme yolu ile sıvı kaybı yaşandığına dikkat çekti. Bireylerin kaybettikleri sıvıyı mutlaka telafi etmeleri gerektiğini belirten Kurt, "Bu sıvıların başında su, açık çay, bitki çayları, meyve suları ve en önemlisi ayran gelmektedir. Çünkü ayran yaz ayları için çok önemli bir içecektir. Ayranı içince protein de almış oluyoruz. Bunun yanı sıra yaz aylarında çok ağır dediğimiz kızartma tipi yiyeceklerden de uzak durmamız gerekiyor. Yaz aylarında sebze ve et yemeklerini kızartma yerine haşlama ızgara ve fırında pişirilerek tercih edilmesi gerekiyor. Yaz mevsimi mevsim olarak zaten zengin, çok fazla meyve ve sebze var. Bu yönden de çok şanslı bir ülkeyiz. Çünkü her şeyi taze bulabiliyoruz. Bunları tüketirken ise dikkat etmemiz gereken en önemli olay ise bunları iyi yıkamalı, bol durulamalıyız. Maydanoz, roka, tere gibi sebzeleri yıkadıktan sonra bir müddet sirkeli suda bekletebiliriz. Çocuklarımıza da bu bilinci iyi aşılamalıyız. Kızartma Türk toplumunda sevilen bir seçenek. Bunun için kızırtmalı yiyeceklere çok dikkat etmeliyiz" dedi.

SÜTLÜ TATLILAR TERCİH EDİLMELİ

Kurt, yaz aylarında tatlı olarak süt içeren tatlıları tavsiye ettiklerini ve bunların başında ise dondurmanın geldiğini belirtti. Hamur ile kızartılarak yapılmış tatlılardan uzak durulmasını tavsiye eden Kurt, "Bunlara dikkat etmesi gerekenler ise tansiyon ve kronik rahatsızlığı bulunanlar. Evde yapılan sütlü tatlılar, dondurma ve meyve ile yapılan tatlılar yaz aylarında tavsiye ettiğimiz tatlılardır. Bunlarda şeker oranı az. Vitamin ve mineral oranları daha yüksek. Yaz aylarında yetişkinlerin ve çocukların öğün sıklığını bir artırması gerekiyor. Çünkü yaz aylarında enerji kaybı daha çok artıyor. Bunlar dikkate alınarak ara öğünler yenilmeli. Ailelerin çok fazla yaptığı bir şeyde akşamları büyük boy meyve tabakları hazırlayarak bunları yemek. Biz bunu da çok fazla önermiyoruz. Evet meyve çok yararlı bir besin ama oturup çok miktarda yemek o kadar da anlamlı değil. Hem daha fazla enerji almamıza, hem de meyvelerden aldığımız vitaminleri depolayamadığımız için yararlılık oranının düşmesine neden oluyor" dedi.

TUZ KULLANIMINA DİKKAT

Toplumda tuz kullanımının da bilinçsiz yapıldığına dikkat çeken Kibar Gültekin Kurt, "Tansiyon hastaları doktorları tuz tüketmemeleri konusunda uyarıda bulunduysa muhakkak tuz kullanmamalıdırlar. Toplum olarak tuz kullanımında biraz bonkör davranıyoruz. Kahvaltıda ve yemeklerde çok fazla tuz kullanımı yapıyoruz. Domates, salatalık, biber, tere, roka gibi çiğ yenilebilen vitamin ve mineral değerleri yüksek yiyecekleri tercih edelim ama kesinlikle bunları tüketirken tuzdan uzak duralım. Tuzu kullanmamak için tansiyon hastası olmamamız gerekmez. Tüm bireyler için bu besinlerin tuzsuz alınmasını öneriyoruz" diye konuştu. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi:01 Haziran 2013