BU ÇOCUKLAR OKULLAŞAMIYOR

A.A

Diyarbakır'da bir proje kapsamında 9 bin 800 çocuk okullaşırken, 5 bin çocuğun okula kazandırılması için çalışmalar sürüyor.


Diyarbakır'da Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı (YESÖP) kapsamında 9 bin 800 çocuk okullaşırken, 5 bin çocuğun okula kazandırılması için çalışmalar sürüyor.

Ancak, bölgede anne ve babanın rolünü üstlenen çocuklar okula gönderilmiyor. Okula gönderilmeyerek evde kalan kız çocukları, annelerinin kaderini yaşamaya mahkum olurken, ev işlerinde annelerine yardımcı olan kızlar, küçük kardeşlerinin bakıcılığını da üstleniyor.

Özellikle kırsal kesimde ailedeki çocuk sayısının fazla olması nedeniyle kız çocukları kendilerinden küçük kardeşlerine bakarak bir nevi kardeşlerine annelik yaparken, su taşıma, temizlik, ev işlerinde annesine yardımcılık, tarlada çalışma ve hayvan bakma gibi işlere koşuşturuyor.

Evde nüfusun fazla olması, babanın yaşlı ya da hasta olması gibi nedenlerle de, erkek çocuklar evde babanın rolünü üstlenerek, çalışarak ailesinin geçimini sağlıyor. Aile çocuğu okula göndermek yerine, evin geçimini sağlamak amacıyla çeşitli işlerde çalışmasını istiyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Faysal Yaşa, Diyarbakır'da 6-14 yaş grubunda olup okula gidemeyen öğrencilerin okula kazandırılması amacıyla Yetirici Sınıf Öğretim Programı uygulaması kapsamında çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Türkiye'nin belirli bölgelerinde YESÖP'lü çocuk sayısının fazla, özellikle de bölgede hedef kitlenin daha fazla olduğunu kaydeden Yaşa, Diyarbakır'da 6-14 yaş grubunda olup okula gitmeyen çocukların tespit edildiğini, 17 ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak bu çocukların neden okula gitmediklerini belirlediklerini anlattı.

Çocukların aileleriyle görüşüldüğünü, okula gitmeme nedenlerinin ortaya çıkarıldığını ifade eden Yaşa, nedenleri çözmeye çalışarak kurdukları ekiplerle aileleri ikna etmeye çalıştıklarını bildirdi.

OKULLAŞMA ORANI ARTTI


Ailelerin tek tek ziyaret edildiğini kaydeden Yaşa, şöyle dedi:

“Ailenin okula göndermeme nedeni maddi sıkıntı ise bunu gidermeye çalışıyoruz. Çocuğun bulunduğu yerde okul yoksa onları taşımalı sisteme alıyoruz. Eğer nüfusta kimlikle ilgili sorunları varsa bunlar çözülüyor. Yoğun çalışmalar sonucu okula gitmeyen çocuk sayısı 5 bin 600'e düşürüldü. 2008 şubat ayından bu yana da 9 bin 800 çocuk okullaştırıldı. Bunlar için yaklaşık 340 sınıf açıldı. Haftalık hızlı programlarla bu çocukları eğiterek yaşıtlarının sınıflarına yerleştirdik. Bu çalışma Diyarbakır'da okullaşma oranının yükselmesini sağladı. 2007 yılında okullaşma oranı yüzde 95.25 iken, bu yıl yüzde 98.87'e yükseldi. Diyarbakır'da bu konuda çok başarı sağlandı.”

SAYI AZALDIKÇA OKULLAŞTIRMA ZORLAŞIYOR


Yaşa, okula gitmeyen çocukların sayısı azaldıkça okullaştırma çabasının daha da zorlaştığını, çünkü bunların ikna edilmesi en zor olan çocuklar olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunlar en problemli ailelerin çocuklarıdır. Bunların bir kısmı başka illere taşınmış. Geriye kalanların aileleriyle görüşmeye devam ediyoruz. Çocuğu okula göndermemenin çeşitli nedenleri var. Çocuk ailenin geçimini sağlamakla yükümlüyse bu ciddi bir sıkıntı oluyor. Evde anne rahatsız ise evdeki işleri kız çocuğu yapıyorsa, annenin rolünü üstlenmişse onu okullaştırmak çok zor oluyor. Bu çocuklar arasında evli olanlar da var. Bunları da okullaştırmak çok zor oluyor. Ama ikna çalışmasını sürdürüyoruz. Bir tek çocuk kalıncaya kadar yollardayız.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.