BU DA BRONZLAŞMA BAĞIMLILIĞI

New York Times - BBC

Bazı insanlar bronzlaşma bağımlısı olabilir. Sürekli güneşlenme isteği, solaryuma girme isteğiniz varsa dikkat!


kadınların ve erkeklerin çok fazla güneşte kalarak bronzlaşma arzusunda bulunmalarının neredeyse uyuşturucu bağımlılığı kadar güçlü bir bağımlılık olduğu belirlendi. Çok büyük tehlike ve risklere rağmen insanların birçoğunun neden bronzlaşmaya arzu duydukları üzerinde çalışıldı.

Jane E. Brody New York Times’daki Kişisel Sağlık köşesinde (6/22 D7), bazı insanların bronzlaşma bağımlısı olabildiklerini, kendilerini tekrar tekrar dışarıda ultraviyole ışınlarına maruz bıraktıklarını veya bronzlaşma kabinlerine girdiklerini yazdı.

2005’de Dermotoloji Arşivlerinde yayımlanan bir çalışmada araştırmacılar inceledikleri ‘’plaja gidenlerin’’ %26’sının bağımlılık açısından CGA kriterine uyduklarını saptadılar. 2. bir testte, madde bağımlılığı bozukluğu için psikiyatrik uzmanlığın resmi tanı bilimi kriterinin modifiye edilmiş bir versiyonunda, katılımcıların %53’ü pozitif sonuç verdi. American Academy of Dermatology’de 2004’de yayımlanan başka bir araştırmada, solaryum salonlarına sürekli gidenlere uyuşturucuların zevk veren etkisini bloke eden ilaç naltrexone verildiğinde bir ilaç kesildiğinde görülen semptomları deneyimlediler.

BRONZLAŞMA BAĞIMLILIĞI NEDİR

Kadınların ve erkeklerin çok fazla güneşte kalarak bronzlaşma arzusuna Tanoreksiya deniliyor.

Tanoreksiya terimi, doktorlar tarafından özellikle İngiltere’de genç nüfusun bronzlaşmaya olan yoğun talebi sonrasında ortaya çıkarılmış bir terim. Bu bağlamda İngiliz Kanser Araştırmaları Merkezi, 16 yaşından küçüklerin solaryum salonlarına alınmaması uyarısını yapmış durumda.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.