BU DA TÜRK LOKUMU TERAPİSİ

BU DA TÜRK LOKUMU TERAPİSİBizim misafirperverliğimiz ve Akdeniz diyetimiz ile Tayland'a özgü olan bazı ritüeller birleştirilmiş, ortaya ilginç bir terapi çıkmış: 'Türk Lokumu'.

Son zamanlarda oldukça rağbet gören bu terapinin hedefi ise ışıl ışıl bir cilde kavuşmanızı ve stresin tüm olumsuz etkilerinden kurtulmanızı sağlamak! Yani size kışa hazırlamak.

Domates, zeytinyağı, yoğurt... Doğanın bize sunduğu en büyük nimetlerden olan bu besinler, şimdilerde sadece sofraların değil, SPA merkezlerinin de gözdesi haline geldi. Çünkü, zengin besin içeriğine sahip olan bu besinler sağlığımızı korumalarının yanı sıra, bizi tepeden tırnağa güzelleştirecek kadar da mucizevi etkilere sahipler. Örneğin, domates ile cildimiz pürüzsüz bir görünüme kavuşurken, zeytinyağı sayesinde de saçlarımız ışıl ışıl parlayabiliyor. Türk sofralarında baş tacı olan bu besinlerin güzelliğimiz üzerindeki etkilerine kayıtsız kalmayan spa terapistleri yeni bir terapi geliştirdiler: 'Türk Lokumu'. Uzmanlara göre; Akdeniz Diyeti'nin simgesi olan besinler ile Tayland'a özgü ritüellerin ve egzotik kokuların birleşmesiyle ortaya çıkan bu terapi sizi güzelleştirirken, stres altında kalan ruhunuzun da dinginleşmesine katkıa bulunuyor. Biz de yöntemin nasıl uygulandığını ve ne tür faydalar sağladığını merak ederek Anantara Spa Merkezi'nin kapısını çaldık...

Ayaklara bal sütü yağı

Türk lokumu terapisi, Tayland'da özgü olan ve taze olarak hazırlanmış ballı zencefil çayı ikramı ile başlıyor. Siz çayınızı yudumlarken, terapistiniz 1-2 saat boyunca buzdolabında soğutulduktan sonra üzerine 2-3 damla lavanta yağı damlatılan ıslak havlularınızı getiriyor. Bu soğuk havlularla yüzünüze, boynunuza ve kollarınıza kompres uygulanıyor. Bu işlem vücudunuzu ferahlatırken, lavanta kokusu da sizi rahatlatıyor ve sakinleştiriyor. Ardından ayaklarınız, önce geniş bir kabın içinde, bal sütü yağı ile yıkanıyor. Bu yağ; sardunya, lavanta, Hindistan cevizi, ylang ylang'dan oluşuyor. Sardunya hafif antiseptik özelliği ile cildinize yumuşaklık veriyor ve dinlendiriyor. Ayrıca rahatlamanıza ve kolayca uykuya dalmanıza yardımcı oluyor. Lavanta da cildinizi onarıyor, canlandırıyor ve dinçleştiriyor. Stres, yorgunluk ve depresyon gibi sorunlarda da etkili oluyor. Ylang ylang'ın özelliği ise cildinizi ve saçlarınızı yenilemesi. Aynı zamanda strese ve gerginliğe karşı da iyi geliyor. Ayaklarınız özenle yıkandıktan sonra 5 dakika boyunca masaj yapılıyor. Hünerli ellerin ayaklarınıza uyguladığı masajın ardından, yine bu bölgeye biberiyeli deniz tuzu ile peeling yapılıyor.

Deniz tuzu peelingi cildinizin üst yüzeyindeki ki ölü deriyi alarak cildinizi yeniliyor. Ayak ritüeli, cildinizin ferahlaması için nane esansı ile sonlandırılıyor.

Egzotik bitkilerle buhar banyosu

Ayak ritüelinden sonra sizi bitkisel buhar banyosu bekliyor. Buhar banyosunda amaç; terleme yoluyla vücudunuzun toksinlerden arınmasını ve kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlamak. Üzerinize ince bir peştamel aldıktan sonra 45 derece sıcaklık ve yüzde 60 -100 nem oranı bulunan buhar banyosunda dinlenmeniz isteniyor. Sizi saran rahatlatıcı buhar bulutları kan dolaşımı ile lenf sistemininizin düzenlenmesine yardımcı oluyor ve gözeneklerin açılmasıyla cildinizin rahat nefes almasını sağlıyor.

KAYNAK: www.milliyet.com.tr

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:20 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.