BU DEPRESYON BİYOLOJİK KÖKENLİ

netdoctor.co.uk Çeviri: Ayda Çayır/ NPGRUP

Kanserli tümörlerin oluşturduğu kimyasallar duygu durumunda negatif değişikliklere hatta depresyona yol açabiliyor.  Kanser hastalarının yaklaşık onda biri klinik depresyon tanısı alıyor. Kanser vakalarına eşlik eden, yüksek depresyon oranlarının biyokimyasal sebebini saptamak için, Şikago Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi sağlıklı ve tümörlü sıçanları analiz ettiler.

Çalışmada tümörlü sıçanların letarji ve iştah kaybı gibi, depresyon semptomları sergileme olasılığının daha yüksek olduğu saptandı. Bu duruma tümörler tarafından salgılanan ve emosyonları kontrol eden hipokampus bölgesine aktarılan, sitokin gibi kimyasalların yol açtığı düşünülüyor. 

Araştırma lideri Dr Brian Prendergast'a göre, sıçanlar kanser olduklarından habersiz oldukları için, bu bulgular kanser hastalarında görülen depresyonun psikolojik kökenli olmadığına işaret ediyor.  

Araştırmacılar yaygın inanışın aksine, kanser hastalarının mental sağlıklarındaki bozulmayı tek başına hastalık travmasıyla ilişkilendirmenin doğru olmayacağı görüşündeler.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.