Bu dönem flörtöz ve bencil yapıyor

Kadınlar yumurtlama döneminde flörte eğilimli.

Kadınlar yumurtlama döneminde flörte eğilimli.

flortozYumurtlama döneminde kadınların kıyafetlere, yiyeceklere, hatta siyasete bakış açısının değişebildiği biliniyordu. Ancak Teksas Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması bu dönemde kadınların mali konular karşısındaki tepkilerinin de farklılık gösterebildiğini ortaya koydu. Yumurtlama döneminde olan ve olmayan kadınların katıldığı araştırmada bilim adamları, ilk testte, kadınlara bir miktar para verdi ve bunu başka bir kadınla paylaşmasını istedi. Yumurtlama döneminde olmayan kadınlar paranın yarısını diğer kadına verirken, yumurtlama dönemindekiler paranın büyük kısmını kendine sakladı. İkinci testte kadınlara A ve B olmak üzere 2 seçenek sunuldu. A seçeneği, kadınların 25 bin ve başka bir kadının 40 bin dolarlık arabaya, B seçeneği ise diğer kadının sadece 12 bin dolarlık arabaya sahip olmasıydı. Yumurtlama dönemindekiler daha “yüksek sosyal statüyü” gösteren B seçeneğine yöneldi.

KADIN KADINA KARŞI CİMRİ ERKEĞE CÖMERT

İlk testi erkeklerin katılımıyla tekrarlayan bilim adamları, yumurtlama döneminde olmayan kadınların erkekle parasının ortalama yüzde 45'ini, diğer kadınların ise yüzde 60'ını paylaştığını gördü. Bilim adamları yumurtlama haftasında kadınların başka bir kadına karşı daha cimri ancak erkeğe daha cömert olduğunu belirtti.

BU DÖNEMDE FLÖRTE DAHA YATKIN

Araştırmaya imza atanlardan Profesör Kristina Durante, bu dönemde kadınların bilinçsiz olarak flörte daha eğilimli olabileceğini de vurguladı. Araştırmanın sonuçları “Journal of Marketing Research” dergisinde yayımlandı. AFP

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:12 Mart 2014Yayınlanma Tarihi:02 Nisan 2014