BU ENZİM MİKROP ÖLDÜRÜYOR

REUTERS

Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, Pittsburgh üniversitesinden uzmanlar, çok güçlü anti-bakteriyel özelliğe sahip olduğunu belirledikleri MMP12 enziminin, mikroplarla amansız savaşta yepyeni bir silah haline gelebileceğini ve yeni nesil antibiyotiklerin geliştirilmesini sağlayabileceğini düşünüyor.

"Makrofaj" olarak da isimlendirilen MMP12, "metaloproteaz veya metaloproteinaz" enzim ailesine ait bulunuyor. Esnek dokularda harabiyete yol açan enzim, ciğerde amfizem gibi patolojilere sebep oluyor. Amfizem, akciğerdeki hava keseciklerinin (alveollerin) kasılıp genişlemesiyle ortaya çıkan bir hastalık. Keseciklerin genişlemesi, kesecikleri birbirinden ayıran ince duvarların yırtılmasına ve dolayısıyla akciğerin esnekliğini yitirmesine yol açıyor.

MMP12 enzimi, bağışıklık hücreleri tarafından üretiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.