BU EVLİLİK YÜRÜMÜYOR

DHA

Konya'da boşanma sayısı ve nedenleri hakkında yaptılan araştırma sırasında, ilginç tespitlere ulaşıldı.

 


Konya’da İl Genel Meclisi Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu, boşanma sayısı ve nedenleri hakkında yaptığı araştırma sırasında, çeşitli tesbitlere ulaştı. Komisyonun araştırmasında mahkeme izniyle 18 yaşından küçük yapılan evliliklerin birçoğunun boşanmayla sonuçlandığı belirlendi.

İl Genel Meclisi, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda yaklaşık 8 ay önce ‘Kadın Erkek Komisyonu’ oluşturdu. Oluşturulan komisyon, boşanma sayısı ve sebepleri ile ilgili 31 ilçede araştırma çalışması başlattı. İlçelerdeki Aile Mahkemelerini ziyaret ederek boşanma sayısı ve sebeplerini belirleyen komisyonun çalışması sırasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

YURT DIŞINA ÇIKMAK İÇİN BOŞANMA


Şu ana kadar 16 ilçede yapılan araştırmada yurt dışına çalışmaya giden kişilerin oturma izni almak için o ülkenin kadınlarıyla evlenebilmek için eşlerinden anlaşmalı olarak boşandığını belirlendi. Raporda, “Kulu ve Cihanbeyli ilçelerinden Avrupa’ya gidişler 1965’li yıllardan itibaren başlamış ve bu yıllarda giden gruplar oturma izni alabilirken, sonraki yıllarda oturma izni alabilmek zorlaştırılmıştır. Bunun akabinde de oturum alabilmek için çoğu anlaşmalı olmak üzere yabancılarla evlilikler yapılmıştır.

Yabancı uyruklularla evlilik yapanların bir çoğu Türkiye’deki evliliklerine anlaşmalı olarak boşanmak suretiyle sonuçlandırmaktadır. Bu şekilde gittikleri ülkelerde süresiz oturma izni alıp işçi olanlar, bir kaç yıl sonra yabancılardan boşanmakta ve Türkiye’deki eşleri ile yeniden resmi nikah yapıp ailelerini de yurt dışına götürmektedir. Yurt dışına gittikten sonra ailesini terk edenler çok azınlıktadır. Son yıllarda Avrupa ekonomisinin kötü gidişi ve işsizlikle ilgili problemler dolayısıyla bu boşanmaların azalacağı kanaati oluşmuştur” denildi.

GELİN, KAYNANA KAVGASI

Araştırmada evlendikten sonra aynı evde oturan gelin ve kaynana arasındaki sorunların da boşanmalara neden olduğu tespit edilirken, ekonomik sıkıntıların da etken olduğu ortaya çıktı. Televizyonda yayınlanan dizilerden ve internetten etkilenen gençlerin de boşanmalara kadar giden bir çatışmaya girdiği tespit edildi.

KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİK


Komisyon üyelerinin boşanmalarla ilgili bir tespiti de küçük yaşta evliliklerle oldu. Özellikle Ilgın ilçesinde yapılan araştırma sonucu çıkan rapor, “Bu ilçede öne çıkan ve boşanmalara etkili olduğunu gözlemlediğimiz husus mahkemelerden alınan evlenmeye izin sayısındaki fazlalıktır. Yani aileler çocuklarını küçük yaşta evlendirdikleri için yasanın en alt sınırındaki yaşlarda evlilikler hayli fazladır. Ayrıca düğünlerde yapılan abartılı harcamalar ve bunun için çekilen banka kredilerindeki ödeme güçlükleri de sıkça dillendirilmektedir. Bu ilçemizdeki boşanmalarda ve ayrı yaşamalarda sosyal uyumsuzluk ciddi bir sebeptir” denildi.

Komisyon üyelerinin, 31 ilçede gerçekleştirilecek olan incelemenin sonunda genel bir rapor hazırlayacağı ve boşanmaları engelleyebilmek için ne tür önlemler alınabileceğinin tartışılacağı öğrenildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Ocak 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.