BU FORMÜL TÜM SIRLARI ÇÖZECEK

Hürriyet

Çok tutan filmlerin izleyicinin psikolojisi üzerindeki etkileri araştırıldı ve şaşırtıcı bir sonuç bulundu.

Gişe hasılat rekorları kıran, milyonları kişiyi peşinden sürükleyen Avatar gibi Hollywood yapımlarının, birbirine benzer bazı özel kamera açıları sayesinde seyirciyi beyaz perdeye kilitlediği ortaya çıktı.

ABD’de Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar, 150 sinema filminin sahne sürelerini yedi yıl boyunca tek tek ölçerek, belli uzunluklara sahip sahnelerin izleyiciyi mıknatıs gibi filme çektiği sonucuna ulaştı.

1935’ten 2005’e kadar komedi, aksiyon ve dram türündeki filmlerden özellikle son beş yılda çekilen yapımların hepsinde aynı süre uzunluğuna sahip sahneler olduğu bulundu. Araştırmacılar bu tuhaf benzerliğin 1990’dan önce pek görülmediğini belirtti. Bu da gösteriyor ki, daha önceki yıllara ait filmlerin yönetmenleri bu gizli formülden habersizdi.

İDEAL SÜREYİ KULLANDILAR

Araştırma ekibinden Psikolog James Cutting, “Film yapımcıları ilgimizi en çok çekecek ideal süreyi bulma konusunda mesafe kaydettiler, sahnelerin görünme sürelerinin ritmini, dikkatimizin iniş çıkışlarına göre tasarlıyorlar” dedi.

Bu "altın oranı" kullanan filmler arasında Yıldız Savaşları 3, Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm), Pretty Woman ve Asi Gençlik (Rebel Without a Cause) gibi unutulmaz gişe hasılatı yakalamış yapımlar da var.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.