BU HASTALAR SÖMÜRÜLÜYOR

ANKA

Gerek internet gerek yazılı ve görsel medya olanakları kullanılarak cinsel sorunu olan hastalar sömürülüyor.


Uzm. Dr. Ejder Akgün Yıldırım, cinsel sorunların tedavisinde etik dışı uygulamaların olduğunu belirterek, “Herhangi bir mesleki yeterliliği olmayan kişilerce gerek internet gerek yazılı ve görsel medya olanakları kullanılarak cinsel sorunu olan hastalar sömürülmektedir” dedi.

Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından düzenlenen Ulusal Psikiyatri Kongresi ve Cinsel İşlev Bozuklukları Sempozyumu’nda cinsel sorunların tedavisi ve ruh sağlığı yasası ele alındı. Uzm. Dr. Ejder Akgün Yıldırım burada konuya ilişkin yaptığı konuşmada, Türkiye’de her üç kişiden birinde cinsel sorun bulunduğunu ifade etti ve fakat cinsel işlev bozukluklarının tedavi edilebilir sorunlar olduğunu vurguladı. Cinsel sorunların sıklıkla eşte de soruna yol açtığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bu kadar yaygın olan ve sosyal sorunlara da neden olan cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde ülkemizde yeterli olanaklar bulunmamaktadır. Ayrıca cinsel toplumsal bazı tabular nedeniyle hekime ifade edilmemekte ya da cinsel sorun yok sayılmaktadır. Cinsel sorun tedavisinde yaşanan aksaklıklar giderek ağırlaşan bir halk sağlığı sorununa dönüşmektedir. Bu açıdan medyanın sorumluluğu kritik önemdedir. Uygun olmayan tedaviler ehil olmayan kişilerin eliyle yürütülmektedir. Yüzlerce umut taciri çıkmıştır. Herhangi bir mesleki yeterliliği olmayan kişilerce gerek internet gerek yazılı ve görsel medya olanakları kullanılarak cinsel sorunu olan hastalar sömürülmektedir.Bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek ve uygun tedavi olanaklarını sağlamak bizler için öncelikli kamusal görevdir. Tüm kurum, kuruluş ve duyarlı insanları bu ciddi halk sağlığı sorununun çözümünde emek vermeye çağırıyoruz.”

“RUH SAĞLIĞI YASASI’NA İHTİYAÇ VAR”


Sempozyumda, Ruh Sağlığı yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan, Dr. Şeref Özer de, ülkede ruh sağlığı hizmetlerinin yetersiz olduğunu söyleyerek, ruh sağlığı politikalarını çağdaş bir tıp ve sağlık anlayışı çerçevesinde yeniden biçimlenmesi gerektiğini belirtti.

Özer, “Ülkemizin temel gereksinimi en kısa zamanda “Ruh Sağlığı Yasası” çıkarmaktır. Toplum genel olarak ruh sağlığının önemini, ruh sağlığı ile ilgili kavramları ve ruh sağlığı hizmetini nasıl alabilecekleri yönünde yeterli bilgiye sahip değildir.Yöneticisinden tüm bireylerine her ülke insanının bu bilince erişmesi ana hedeflerimizden biri olmalıdır. Bu sorunların aşılması kamusal nitelikli, eşit, ücretsiz, ulaşılabilir ve kapsayıcı bir ruh sağlığı hizmetinin yaşama geçirilmesini zorunlu kılmaktadır” dedi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.