BU İLAÇ ÇARE OLABİLİR

AFP

Kolesterol düşürmek amacıyla kullanılan statin grubu ilaçların, kolon kanseri  riskini azaltabileceği açıklandı.

 


Dr. Jewel Samadder başkanlığında Michigan Üniversitesinden bir grup bilim  adamının, 2,5 milyon gönüllünün katıldığı 22 araştırmanın sonuçlarının  birleştirilmesiyle yaptığı analiz, statin grubu ilaçların kullanımının kolon  kanserine yakalanma riskini yüzde 12 oranında düşürdüğünü ortaya koydu.

a sunan araştırmacılar, statin gubu  ilaçların kolesterol düşürmek ve kalp hastalıkları riskini azaltmanın
Yaptıkları analizin sonuçlarını American College of Gastroenteroloji adlı  tıp kurumunca düzenlenen bilimsel toplantıd çok  ötesinde faydalarının bulunduğuna dikkati çekerek, bu ilaçların uzun süreli  kullanılması halinde kolon kanserine yakalanma riskinin daha da düştüğünü  belirlediklerini belirtti.

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Samadder, toplantıda yaptığı  açıklamada, “Gözleme dayalı çalışmalarımız, statin grubu ilaçların uzun dönemli  kullanımının, aralarında meme, prostat, akciğer, pankreas ve karaciğer  kanserlerinin de bulunduğu birçok kanser türüne yakalanma riskinin azalmasıyla da  ilişkisi bulunduğunu gösterdi” diye konuştu.

Ancak statin grubu ilaçların kullanımının da bazı riskler taşıdığı  uyarısında bulunan uzmanlar, bir grup İngiliz araştırmacının mayıs ayında  yayımladığı bilimsel raporun, bu grup ilaçları kullanan kişilerde karaciğer  bozukluğu, kas zayıflığı ve katarakta yakalanma riskinin arttığını ortaya  koyduğuna dikkati çekiyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.