BU İLAÇ KİLO VERDİRİYOR

AFP

Yeni bir şeker hastalığı ilacının obezlerin kilo vermesine yardımcı olabileceği bildirildi. İşte araştırmanın detayları.

Tip 2 şeker hastaları için önerilen, etken maddesi liraglutid olan ilacın, bir araştırmada yer alan obezlerin kilo vermesine yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları, 135'i erkek 429'u kadın 564 Avrupalı gönüllünün katıldığı araştırmada ilacın obezlerde kilo vermeye etkisini inceledi.

İlk gruba bu ilaçtan, ikinci gruba obezite tedavisi için kullanılan bir ilaç ve üçüncü gruba ise sahte ilaç (placebo) verildi.

Tüm gruplar günlük metabolizma ve ısı ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktardan daha az enerji içeren diyetin yanı sıra egzersiz yaptı. 5 ay sonra ilk grup ortalama 4,8-7,2 kg, ikinci grup 4,1, üçüncü grup 2,8 kg verdi.

Şeker hastalığı ilacını alanlarda placebo alanlara göre daha sık mide bulantısı ve kusma görülse de yan etkilerin genellikle geçici olduğu ve etkilerin nadiren tedavinin kesilmesini gerektirdiği gözlendi.

Araştırma, Kopenhag Üniversitesi'nden Arne Astrup ve ekibi tarafından yapıldı ve The Lancet dergisinde yayımlandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.