BU İLAÇ TÜMÖRLERİ YOK EDECEK

REUTERS

Amerikan biyoteknoloji şirketi Genentech'in geliştirdiği ve ağızdan  alınan "GDC-0449" ilacı, kanser hücrelerinin artmasında önemli rol oynayan  "hedgehog" (kirpi) adı verilen proteini durdurdu.

"New England Journal of Medicine" dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, bilim adamlarının "veratrum californicum" bitkisinden  elde edilen siklopamin maddesinin genlerinde değişiklik yaparak ilacı  geliştirdiği belirtildi.

Yapılan klinik deneyde, cilt kanserine yakalanan ve bu tedavinin  uygulandığı 33 hastadan 18'inde kanser tümörlerinin azaldığı ya da belirtilerde  iyileşme görülürken, 11 hastanın durumunun uzun süre "istikrarlı olduğu"  gözlendi. Sadece 4 hastada kanser tümörleri büyümeye devam etti.

İlacın ayrıca, beyin kanserinin en sık rastlanan türüne (medülloblastom)  yakalanan bir hastada da etkili olduğu, tümörün büyük oranda küçüldüğü  belirlendi.

Ciddi hiçbir yan etkiye rastlanmadığını belirten bilim adamları, şu an en  sık rastlanan cilt kanseri türünün (bazoselüler epitelyoma) etkili tedavisinin  bulunmaması nedeniyle bu sonuçların önemli olduğuna dikkati çektiler.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.