BU İLACA DİKKAT

A.A

Sağlık Bakanlığı, ilacı kullanan hastalarda ölüme neden olacak beyin enfeksiyonlarının yaşandığının gözlendiğini belirterek, AB'ye de ilacın ruhsatının askıya alınması talebinde bulunduklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, sedef hastalığı tedavisinde kullanılan Raptiva isimli ilacın risklerinin yararlarından fazla olduğu gerekçesiyle ilacın ruhsatını askıya aldı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, dünyada tedavi edilmiş 3 hastada ciddi özürlülük ve ölüme yol açan beyin enfeksiyonu olan(PML) dahil ciddi yan etkilerin yaşandığının gözlendiği vurgulandı. Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMEA)Avrupa Birliği’ne ilacın ruhsatının askıya alınmasının önerildiğinin belirtildiği açıklamada, söz konusu ilacın risklerinin yararlarından çok olduğu gerekçesiyle Türkiye’de ruhsatının askıya alındığı kaydedildi.

Bakanlık, ilacı kullanan hastalara ise şu önerilerde bulundu:

"Hastalar, kötüleşmeleri ihtimali nedeniyle Raptiva alımını aniden kesmemelidir. İlaçlarını kesmeden yeni tedavi programı için doktora başvurmalıdır. Geçmişte Raptiva tedavisi görmüş hastalar, bu konu ile ilgili soruları için doktorlarına veya eczacılarına danışmalıdır."(ANKA)


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.