Bu ilişki olur mu?

Her aşkın bir "olur"u vardır. Sizinki hangisi?

Her aşkın bir "olur"u vardır. Sizin ki hangisi?

KABULLEN: İKİ ŞEYİ KABULLENECEKSİN!

Birincisi, "Aramızda iktidar problemi olmasın canım" gibi girişimler tamamen hayalcidir; kabul edeceksin. İktidar ilişkileriyle sarmalanmış bir dünyada iktidardan, güçten büsbütün arınmış bir ilişki kurmak çok zordur. Kendi gücünü karşındakinin burnuna sokmayacaksın ve var olan güç dengesinin kalıcı olmayacağını bilerek içini ferah tutacaksın. İkincisi, bir insanın hep aynı şiddette sevmesi mümkün değildir, bunu da kabul edeceksin.

iliskimutluİZİN VER

Karşındakinin 'kendisi' olmasına izin vereceksin; en sana uymayan yanlarını bile budamaya kalkmayacaksın. Sen de uyum sağlamak için kendini eksilten bir çabaya girişmeyeceksin. Bu hiçbir zaman sandığın kadar iyi olmaz; her zaman sandığından kötü olur.Belden aşağı vurma: Hiçbir kavgada, asla belden aşağı vurmayacaksın. Onun kişiliğini yıkacak şeyler söylemeyeceksin. Onun zaaflarını kavgada koz olarak kullanmayacaksın. Sevdiğin insanla 'yenmek' için kavga etmeyeceksin. Bir insan kendisini aşağılayan bir ilişkiye katlanmaz.

İKİ KİŞİLİK EVREN KUR

Kanepede uzanıp yaptığınız dedikodularla, komik küçük sohbetlerle sadece ikinizin anlayacağı bir dil ve bu dilin etrafında iki kişilik bir evren kuracaksın. Orası ilişkinin ilk kucağıdır, zedeleme. Oraya ihtimamla tatlı dedikodular ve pamuk şekeri gibi hallerini taşıyacaksın. Dünya işleri zaten ağır; sen hafifleteceksin! Sakın yanılıp da üçüncü kişilerden oluşmuş bir mahkemede ilişkinizi analiz etmeye kalkma.

ONUN TARAFINI TUT

Ne olursa olsun üçüncü kişilerin yanında ve üçüncü kişilere karşı onu tutacaksın! Hiç objektif gibi görünmeyebilir bu sana ama zaten ilişki sübjektiftir, unutma!

YIKILMA

En ölümcül haller dışında hiçbir üzüntünde onun üzerine yıkılmayacaksın. O senin doktorun, psikoloğun değil, sevgilin. Kendi derdini mümkünse kendin halledeceksin. Elbette sorunlarını paylaşacaksın, ama onu asla "Bana ne kadar katlanabiliyor" ile test etmeyeceksin. Emek harca: "Sevgi emektir" cümlesi eksiktir. "Beni sev, birbirimizi çok sevelim" cinsinden niteliksiz bir emek sadece yapış yapış bir debelenmedir. O emeğin içine zekâ katacaksın. İlişkinin ihtiyaçlarını hassas bir görü ile saptamaya gayret edeceksin. Örneğin; onun yalnız kalmaya ihtiyacı varsa tepesine binip sevgi sergilemeyeceksin.

ÖĞREN

Birlikte yeni şeyler görmeye, öğrenmeye, yeni maceralar yaşamaya bakacaksın. Tembellik etmeyeceksin. İlişkinin enerjiye ihtiyacı varsa, kendini akışa bırakmayacaksın. Birlikte gelişmenin yollarını bulacaksın. Antrenman yap: Birbirinize çok yapışıp kaldığınız anlarda derhal ufak çaplı tek başına yaşama antrenmanları yapacaksın. Ona da yaptıracaksın! Bu, ilişkiye yeni enerji girişini sağlayacağı gibi, seni kaybetme korkusundan uzak tutar. Sen kim olduğunu unutmamak zorundasın.

DİKKAT ET

En önemli şey ilişkiniz değil, sakın öyle zannetme. En önemli şey, o ve sensin; ayrı ayrı. İkiniz de birer insansınız; bu sınırsız olanak ve ihtimal demek. Yani esasında gerekiyorsa, canınızı sıkıyorsa ilişkiden de vazgeçebileceksin. Onu, işte bu kadar seveceksin. MAHMURE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Ocak 2015Yayınlanma Tarihi:21 Ocak 2015