BU KATLİAM, BU ŞİDDET NİYE?

NP Grup

Peki bu kişiler nedeni her ne olursa olsun, 44 kişinin ölümüne nasıl sebebiyet verebilir. Bu şiddetin sebebi ne olabilir?

İşte Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Funda Güdücü Sağır'ın görüşleri:

"Sadece Türkiye de değil dünyanın değişik bölgelerinde okul gibi toplu yerlerde bazen planlanmış bazen de planlanmadan gelişen katliamları biliyoruz. Hedef alınan kitleler  diğer toplumlarda tamamen bir düşmanlık, belli  kişileri yok etmek üzerine değildir. Hatta bir ideolojinin savunuculuğundan da değildir. Çoğu kez omnipotent gücü diğerleri üzerinde denemektir amaç. Küçük bir çocuğun oyuncak tabancayla gücünü sınarken,  "Sen öldün artık" demesi gibi.

TÖRE ÇOCUKLUKTAN YETİŞİYOR

Mardin'de de yaşanan katliamın açıklaması ise çok yönlü olabilir. Özellikle en mutlu gün sayılan bir düğün gününün seçilmesi, topluluğu pusuya düşürüp çaresiz bırakmanın planlandığı izleniyor ki bu arkasında yoğun bir öfkenin karşı koyamayacak, savunmaya geçemeyecek durumda iken kusulması söz konusu. Karşılarında acı ve çaresizlik içinde kıvranan insanları görmenin verdiği bir haz, vicdan muhasebesinin yapamayacak kadar psikopatik özelliklerde olan bir grubun saldırısı olabileceğini düşündürüyor.

Olasılıkla yaşadıkları toplumda silik, işe yaramaz niteleniyor da olabilir.ülkemizde halen silinemeyen bir de kan davası olayları ki , çocuk yaşta bunun bir töre; yapılması gereken bir görev öğretisi, insan öldürmenin bir utançtan çok gurur olduğu şeklinde yetiştirmek vahşeti besleyen  bir damardır.

Toplumsal şiddetin boyutları insanoğlunun yapabileceklerine şiddet yönünde vakıf olup, dürtü kontrolünü kaybetmenin ulaştığı son noktadır. Tanrısal gücü olduğuna inancını en son noktada deneyimleme hali. Yaratamadığına göre öldürebilme, yok etme yetisi."

OLAY NASIL OLDU?

Mardin'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde düğün yerine maskeli kişilerin 4 değişik koldan otomatik silahlarla yaptığı saldırıda ortalık kan gölüne döndü. Kanlı baskında 6'sı çocuk, 16'sı kadın toplam 44 kişi hayatını kaybetti.

Mardin'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde dün akşam nişanın yapıldığı eve baskın düzenleyen maskeli ve silahlı kişiler katliam yaptı.

Mardin'e 40 kilometre uzaklıktaki 300 nüfuslu Bilge Köyü'ndeki saldırı saat 21.30 sıralarında 4 koldan başladı ve 15 dakika sürdü. Maskeli saldırganlar eski köy muhtarı Cemil Çelebi'nin kızının nişanının yapıldığı evde toplanan çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu kalabalığı otomatik silahlarla taradı. Çevrede duyulan silah sesleri köyde nişan olduğu bilindiği için normal karşılandı.

Bilge Köyü'nde çoğu korucu olan erkeklerin büyük bölümü görev nedeniyle dışarıda oldukları için saldırganlar rahat hareket etti. Olay sırasında Suriye üzerinden gelen toz bulutunun kapladığı köyde tam bir can pazarı yaşandı. Düğün evi feryat eden yaralıların yardım çığlıkları ile inlerken, katliam yapan saldırganlar peşlerinden takip edilmemeleri için köyde karşılaştıkları tüm araçların lastiklerine ateş açarak kaçıp izlerini kaybettirdi.

Saldırının duyulması üzerine Bilge Köyü'ne güvenlik güçleri ve sağlık ekipleri sevk edildi. Köye ilk ulaşan ekip, kan gölüne dönen nişan yerinde çok sayıda ceset ve yaralılarla karşılaştı. Yaralılar hemen hastanelere ambulanslarla taşındı. Köy imamının da yaralılar arasında olduğu bildirilirken, nişanlı çiftin de öldüğü belirtildi.

Olay nedeniyle Mardin'de güvenlik güçleri yoğun önlem aldı, köye giriş ve çıkışlar kapatıldı. Diyarbakır ve Mardin'den köye sevk edilen askeri birliklerin, sadece ambulansların giriş ve çıkışılarına izin verdiği öğrenildi.

Mardin Vali Yardımcısı Ahmet Ferhat Özen, olayın terör saldırısı ile ilgisinin bulunmadığını söyledi. Saldırıda ölenlerden isimleri belirlenen 5 kişinin düğünün yapıldığı evin sahibi Cemil Çelebi, ağabeyi yeni muhtar Osman Çelebi, Mehmet Salih Çelebi, Ali Çelebi ve Kenan Çelebi olduğu açıklandı. Saldırıda Çelebi ailesinden 21 kişinin yaşamını yitirdiği de öne sürüldü.

HASTANE MORGU CESETLERLE DOLUP TAŞTI

Katliamda yaşamını yitirenlerin cesedi Mardin Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

3 YAŞINDAKİ ÇOCUK GÖĞSÜNDEN VURULDU

Saldırı sırasında göğsünden vurulan 3 yaşındaki Medine Çelebi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyata alındı. Durumunun ağır olduğu bildirilen Medine Çelebi için hastanede kan anonsları yapıldı.

Güvenlik güçleri, köyde ve hastanelerin çevresinde yeni olay yaşanmaması için geniş çaplı önlem aldı.

MAZIDAĞI KAYMAKAMI AKGÜL: TERÖR OLAYI DEĞİL

Mazıdağı Kaymakamı Aytaç Akgül, silahlı saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, olayın terör olayı olmadığını belirtti, soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğünü söyledi. Kaymakam Akgül, "Saldırının terör olayı olmadığı kesin gibi. Olayda uzun namlulu silahlar kullanılmış. Kaçan saldırganları yakalamak için güvenlik güçleriminizin başlattığı operasyonlar devam ediyor" dedi.

KANLI BASKININ NEDENİ

Silahla saldıran kişilerin, nişanlanan Sevgi Çelebi'nin köydeki bir yakınlarıyla evlenmesini istediklerini, taleplerinin yerine getirilmemesi ve kızın başkasıyla evlendirilmek istenmesi üzerine olayın meydana geldiği iddia edildi.

Köylü vatandaşlar, şöyle konuştular: "Saldırganların ailesiyle damadın mensup olduğu Arı ailesi arasında 20 yıl öncesine dayanan bir husumet bulunuyordu. Saldırganlar bu nedenle Sevgi Çelebi'nin Habip Arı ile evlenmesine karşı çıkıyorlardı. Bu konuda bir süre önce saldırganların mensup olduğu aile bireyleri ile gelinin ailesi arasında tartışma yaşandığını öğrenmiştik. Saldırı olayının nedeninin bu olduğunu düşünüyoruz."

'BÖYLE VAHŞET GÖRMEDİM'

Katliama sahne olan Çelebi ailesinin evine olaydan sonra ilk girenler arasında bulunan köylülerden Abdullah Akan, işlenen vahşeti görünce şoke olduğunu söyledi.

Katilamın evde bulunanların namaz kılarken yapıldığını belirten Akan, "Eve girdiğimde her taraf ceset doluydu. Önde imam arkasında erkekler, hepsi ölmüştü. Diğer odada kadın ve çocuklar vardı. İçerisi kan gölüydü. Ben hayatımda böyle vahşet görmedim" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.