Bu maddelerle stresle savaş!

Uzmanlar 10 şaşırtıcı yolla hastalıkların kapısını aralayan stresi yenmenin mümkün olduğunu aktarıyor.

Kalp rahatsızlıkları, sinir sistemi gibi vücudun birçok bölgesini vuran strese karşı bazı püf noktalarını bilmek çare oluyor. Doğru ve düzenli bir beslenme programının yanı sıra vücudu rahatlatmak da stresle savaşta önemli rol oynuyor. Uzmanlar bu sıkıntıyla baş edebilmenin 10 şaşırtıcı yolunu şöyle aktarıyor...

ELLERİNİZİ SICAK SUDA YIKAYIN

Vücudumuzun kendini yatıştırıcı mekanizması sıcak suda devreye giriyor. Öte yandan uzmanlar hamama gitmeyi de öneriyor. Sıcak bir ortamda vücudun gerginliğinin ve stresin azalacağını vurguluyor.

BİR ŞEYLER MIRILDANIN

Stres altındaki bir vücutta dişler ve beden genellikle sıkışmış ve gergindir. Bir şarkı sözü mırıldanmak ise sizin gevşemenizi ve stresten uzaklaşmanızı sağlar.

KEREVİZ YİYİN

Yapılan araştırmalar kereviz tüketiminin stres üzerinde azaltıcı etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Uykusuzluk ve anksiyeteye de iyi gelen kereviz, içerisindeki yatıştırıcı madde ile rahatlamada etkilidir.

RESİM ÇİZİN

Sizi stres altına sokan durumları kağıda dökerek stresle baş edebilirsiniz. Uzmanlar el hareketlerinin yanı sıra düşünceden uzaklaşmanın iyi geleceğini ifade ediyor.

KAŞLARINIZI ÇİMDİKLEYİN

Stres ile birlikte kasılan kaslar baş ağrısı gibi durumlarla kendini belli edebilir. Rahatlamak için kaşlarınızı çimdikleyin. Daha sonra omuz başlarınızı, kulak arkalarınıza da masaj yapın. Kısa sürede ne kadar rahatladığınızı göreceksiniz.

DUDAKLARA MERHEM SÜRÜN

Stresli anlarda ağzınıza dokunmak ve sürekli yemek yemek isteyebilirsiniz. Araştırmalar bu duruma karşı dudağınıza dokunmanın ve merhem uygulamanızın rahatlatıcı etkisi olacağını vurguluyor.

BOL SALATA TÜKETİN

Sağlıklı yağ ve protein kaynakları (balık, keçi peyniri, fındık) ile hazırlanan nefis bir salata sakinleşmenizi sağlayabilir. Uzmanlar, özellikle marul eklenen salataların yatıştırıcı etkisi olduğunu belirtiyor. Bunun nedenini ise marulun içerisindeki lateks adlı bir maddeye bağlıyor.

AYAKKABILARINIZI ÇIKARIN

Kafanız başka yerdeyken ayaklarınızın ayakkabı içinde olup sıkması stresinizi daha fazla artırabilir. Bunun için ayakkabılarınızı mümkün olduğunca çıkarın. ve ayaklarınızı hareket ettirin.

KENDİNİZE SARILIN

Sakinleşmenin diğer bir yolu ise kol ve bacaklara masaj yapmaktan geçiyor. Masajın yatıştırıcı etkisi olduğunu ifade eden uzmanlar, kendinize masaj yaptıktan sonra stresin azalacağını belirtiyor.

YÜZÜNÜZÜ EKŞİTİN

Strese bağlı belirtiler gergin bir çene, baş ağrısı ve dişler olarak karşımıza çıkar. Bunları normale döndürmenin yolu ise yüzünü ekşitmekten yüz kaslarınızı oynatarak rahatlama sağlamadan geçiyor.

TAKVİM


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Mayıs 2015Yayınlanma Tarihi:07 Mayıs 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.