Bu mikrop ABD'den dünyaya yayılmış

Clostridium difficile olarak bilinen dirençli hastane mikrobu on yıl kadar önce ABD’de önemli bir antibiyotik grubuna karşı direnç kazanmış.

Clostridium difficile olarak bilinen dirençli hastane mikrobu on yıl kadar önce ABD’de önemli bir antibiyotik grubuna karşı direnç kazanmış.

Sonuç, genetik karşılaştırmalarla bu ishal mikrobunun kökenini ve dağılım yollarını araştıran uluslararası bir araştırma ekibine ait. Bugüne kadarki tahminlerin aksine Clostridium mikrobunun dirençli biçimi tek değil, Pittsburgh ve daha kuzeyde bir olasılıkla Kanada’da peş peşe oluşan iki köke uzanıyor (Nature Genetics). Gen motifinden ayrıca iki dirençli kökün nasıl sorunsuz ve hızlı bir şekilde Atlantik’ten Avrupa’ya yayıldığı da anlaşılmakta. ishal_mikropBu bakterinin bu kadar hızlı yayılmış olması, dünya genelindeki sağlık sistemlerinin birbirleriyle sıkı sıkıya bağlantılı olduklarını gösteriyor, diyor Wellcome Trust Sanger Enstitüsü’nden Miao He. Özellikle de uluslararası uçuş trafiği bu tür dirençli mikropların yayılmasını kolaylaştırıyor. İki Clostridium kökünden biri olan FQR1 bu şekilde ABD’den doğrudan doğruya Güney Kore ve İsviçre’ye taşınmış. İkinci kök FQR2 ise dört kez birbirinden bağımsız olarak Avrupa’ya daha sonra ise bir kişi tarafından Avustralya’ya götürülmüş. Birçok insanın bağırsağında bulunan Clostridium difficile sağlıklı insanlar için zararsız. Fakat normal bağırsak florasının dengesi bir enfeksiyon ya da antibiyotik tedavisi yüzünden bozulduğunda mikrop aşırı derecede çoğalarak çok ağır hatta zaman zaman yaşamı tehdit eden ishale neden olabiliyor. Clostridium difficile son on yılda antibiyotiğe bağlı ishallerin başlıca sebebi haline geldi. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.