BU ÖDÜL HEPİMİZİN

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın Yönetim Kurulu Başkanlığında hayata geçirilen NPİSTANBUL, OHSAD 2009 Hasta Güvenliği İyi Uygulama Ödüllerinde "Ambulansla Psikiyatrik Hasta Alım ve Nakli" konusunda ödüle layık görüldü.

İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende ödülü alan Prof. Tarhan, bugüne kadar psikiyatri hastalarının 'suçlu' olarak görüldüğüne dikkat çekti ve tüm gayretlerinin bu anlayışı değiştirmek yönünde olduğunu belirtti.

Türkiye'de belki de dünyada ilk 'Psikiyatrik ambulans' kavramı üzerinde düşündüklerinin ve bu ambulansı hizmete soktuklarını anlatan Tarhan, yumuşak odası bulunan, bu konuda eğitilmiş bir acil kadro ile 'Acil psikiyatrik vakalara acil çözümler' üretmek ilkesinden hareketle hizmet ürettiklerine dikkat çekti.

Törende bir konuşma yapan Psikiyatri Uzmanı Prof. Tarhan, Psikiyatrik acil hizmetlerde sınırlı zamanda etkili hizmet verebilmenin önemine dikkat çekerek, bunun hem hasta hem de hasta yakınları için çok önemli olduğunu söyledi.

BU ÖDÜL HEPİMİZİNHastanın yaşadığı sıkıntının çözülmesi ve varsa hayatı tehdit edici durumun ortadan kaldırılmasının gereğini özellikle vurgulayan Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kriz durumunun mümkün olduğunca hızlı çözülmesi çoğu defa tedaviye daha iyi cevap verdirir. Yine mani, psikoz gibi durumlarda acil ve sağlıklı naklin çok büyük önemi var. Türkiye'de kurduğumuz ilk özel psikiyatri hastanesinde aynı anlayış çerçevesinde demir parmaklıklar yapmadık ve kırılmaz camlar kullandık. Bu durum hastalar tarafından çok olumlu görüldü. Duygu, düşünce ve davranış bozuklukları ile başvuran hastalarda, şizofreni tanısı ile tedavi görenlerin, intihar riski taşıyan hastaların güvenliği için bakıldığında psikiyatrik ambulansın hizmet vermesinin önemi daha da iyi anlaşılacak."

Hasta Güvenliği Derneği tarafından "Hasta Güvenliği İçin İnovasyon" ana temasıyla düzenlenen Hasta Güvenliği Ödülleri- 2009'un Jüri Değerlendirme Toplantısında alınan karar şunlar:

1. Hasta Güvenliğine katkı kategorisinde;

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat ARSEL, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa PAÇ, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erdal AKALIN, Medipolitan Eğitim ve Sağlık  Vakfı ve Doktorlar Dizisi'nin ödüllendirilmesine karar verilmiştir.

2. Hasta Güvenliği İyi Uygulama kategorisinde;

Nöropsikiyatri İstanbul Hastanesi'nin "Ambulansla Hasta Alımı ve Nakli" ve Denizli Servergazi Devlet Hastanesi'nin "Ventilatör İlişkili Pnömoni Hızının Düşürülmesi" adlı projeleriyle ödüllendirilmesine karar verilmiştir.

3. Jüri Teşvik Ödülü;

Acıbadem Bakırköy Hastanesi "Yatan Hasta Katlarında Gelişen Delici Kesici Alet Yaralanmalarının Azaltılması", Denizli Servergazi Devlet Hastanesi "Acil servise gelen ST yükselmeli Akut Myokard İnfarktüsü teşhisi konan hastalara uygulanan   trombolitik tedavinin başlama süresini kısaltmak" adlı projeleri ve Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi'nin Hasta Güvenliği Uygulamaları'na Jüri Teşvik Ödülü verilmesine karar verilmiştir.

Hasta Güvenliği Ödülleri Jüri Üyeleri; Prof. Dr. Haydar SUR, Prof. Dr. Recep ÖZTÜRK, Prof. Dr. Mahmut PAKSOY, Doç. Dr. Aytolan YILDIRIM, Yrd. Doç. Dr. Mustafa TAŞDEMİR, Yrd. Doç. Dr. Nezih VAROL, Marziye ÜSTÜNDAĞ, Dr. Ergün KARAHALLI, Saynur ÇETİNER, Dr. Nezih GÖZÜBÜYÜK, İrfan ONAY, Bilge AYDIN'dan oluştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.