Bu saatte yediğiniz çikolata kilo aldırmaz

Çikolatadan vazgeçmeden de kilonuzu koruyabilirsiniz.

Çikolatadan vazgeçmeden de kilonuzu koruyabilirsiniz.

Özellikle kadınların vazgeçilmezi çikolatanın kış aylarında tüketimi daha da artıyor. Kilo almadan nasıl çikolata tüketeceğinizi, Diyetisyen Deniz Berksoy anlattı.

cikolataÇİKOLATA NE KADAR MİKTARDA VE NE ÇEŞİT TÜKETİLMELİDİR?

* Çikolata içerdiği triptofan proteini sayesinde serotonin hormonu yani mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Bir nevi mutluluk ilacıdır. * Çikolatalardaki kakao miktarı yüzde 10'dan yüzde 95'lere kadar çıkabilir. Kakao yüksek oranda antioksidan içeren besinlerden biridir. * Her biri aynı lezzete sahip çikolatanın birçok çeşidi vardır. En bilinenleri bitter, sütlü ve beyaz çikolata. * Bitter çikolata % 43 kakao içerir. Sütlü çikolata % 25 kakao ve % 14 süt tozu içerir. Beyaz çikolata ise ağırlıklı olarak % 20-45 kakao yağı içerir. Bu sebeple kilo verme aşamasında tercih etmemiz gereken çikolata grubu bitter çikolatadır. Bitter çikolata daha az şeker; daha çok kakao içermesi yönüyle sağlıklı bir seçim olmaktadır. * Genel olarak çikolatanın bir porsiyonu (40-45 gr.) 220-250 kcal içermektedir. * Çikolatada fındık, üzüm, badem gibi kuruyemişlerin kullanılmış olması besin değerini artırır. Atıştırırken kalori miktarı kontrol edilerek besleyici özellikteki bu tip çikolata barları ara öğün olarak seçilebilir. * Günün erken saatlerinden metabolizma daha çok çalıştığı için ekstra kaloriler kolayca yakılabilir. Çikolata grubunu 08.00-17.00 saat aralığında tüketmeye çalışın. * Günlük ortalama 20 gr (2 kare) bitter çikolatayı 1 porsiyon meyve yerine tercih ederek çikolatadan vazgeçmeden kilonuzu koruyabilirsiniz. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Mart 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.