BU ŞANS 11 MİLYONDA BİR

A.A

Antalya'da Topal ailesinin 9 yaşındaki çocukları Burhanettin'in nakil olabilmesi için uygun donör şansının 11 milyonda bir.

Antalya'nın Alanya ilçesinde, dört yıl önce ilik kanserine yakalanan Topal ailesinin 9 yaşındaki çocukları Burhanettin'in nakil olabilmesi için uygun donör şansının 11 milyonda bir olduğu bildirildi. En iyi donörün kardeş olabileceğinin belirtilmesi üzerine dünyaya getirilen kardeşi Umut'un da nakil için uygun olmaması üzerine aile gen tedavisiyle tüp bebek yapma kararı aldı. Tüp bebek için en az 50 bin TL gerektiğini ve maddi durumlarının iyi olmadığını belirten aile, çocuklarının kurtulması için yardım bekliyor.

Salih ve Ebru Topal çiftinin 9 yaşındaki çocukları Burhanettin'e dört yıl önce ilik kanseri teşhisi konulması üzerine, uygun donör bulunması için teşhisin konulduğu Antalya Tıp Fakültesi Hastanesi yetkilileri tarafından Dünya İlik Nakli Merkezi'ne başvuruldu. Ailedekilerin de nakil için uygun olmaması üzerine, doktorların "En iyi donör kardeştir" önerisiyle bir buçuk yıl önce Umut bebek dünyaya getirildi, ancak bebeğin de nakil için uygun olmadığı anlaşıldı.

Anne Ebru Topal, dört yıldır uygun donör bulmaya çalıştıklarını, ancak tıbben uygun donör bulma şansının 11 milyonda bir olduğunun söylendiğini belirtti.

Oğlunun giderek kötüleştiğini, bu yıl sadece iki ay okula gidebildiğini ve özel mamalarla beslendiğini anlatan anne Ebru Topal, bir doktorun İstanbul'da bir hastanede, gen tedavisiyle ilik nakline uygun tüp bebek yapıldığını söylediğini ve bunun üzerine araştırma yaptıklarını söyledi.

Tüp bebek ve ilik nakli için en az 50 bin TL gerektiğini ve maddi durumlarının iyi olmadığını ifade eden anne Ebru Topal, şöyle konuştu:

"Son umudumuz tüp bebek. Bu kez de maddi sıkıntılar çıktı. Sosyal güvencemiz yok. Burhanettin, 18 Yaş Altı Genel Sağlık Sigortası uygulamasından yararlanıyor. Buradan da ilik nakli karşılanabiliyor tüp bebek uygulaması veya yurt dışında bulunan iliğin getirilmesi bu kapsamda yer almıyor. Bu parayı bulamazsak, 9 yaşındaki oğlum, hayatını yaşayamadan ve en büyük arzusu olan bisiklete binemeden ölecek. Büyüklerimiz bize yardım etsin. Oğlumun yaşamasını istiyorum."

Çocuklarının kanındaki trombosit oranının sık sık düşmesi nedeniyle Antalya'daki hastaneye götürdüklerini bildiren Ebru Topal, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Derneği'nin çeşitli etkinlikler düzenleyerek kendilerine maddi destek sağladığını ve onların topladığı paralarla Burhanettin'in tedavisini sürdürebildiklerini söyledi.

Eşinin işsiz olduğunu, kendisinin de çalışmadığını ve yardımlarla yaşamlarını sürdürdüğünü kaydeden Ebru Topal, oğlunun yaşaması için son umudunun, yapılacak yardımlarla gerçekleştirilecek bir tüp bebek olduğunu belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.