BU SEVGİ HAYATA DÖNDÜRDÜ

DHA

5 yıldır komadaydı, torunu yanına konulunca kendine geldi. Torun sevgisi sayesinde artık konuşuyor, tepki veriyor.


Zonguldak’ın Kilimli Beldesi’nde, 5 yıl önce bir inşaatta kaynak yaparken 8 metre yükseklikten düşerek ağır yaralanmasının ardından, doktorların ‘Tıbben yapacak bir şey kalmadı’ diyerek evine gönderdiği 44 yaşındaki Yılmaz Maden, 2 ay önce dünyaya gelen torunu Beril Maden’in yanına konulmasıyla 5 yıl sonra ilk kez tepki verdi. Yılmaz Maden, şimdi duyuyor, gülüyor, anlıyor, başı, gözleri ve elleriyle tepki veriyor.

İnşaatlarda kaynakçı olarak çalışan 2 çocuk babası Yılmaz Maden, 9 Aralık 2005’te çalıştığı inşaatta kaynak yaparken dengesini kaybederek 8 metre yükseklikten beton zemine düştü. Başının üzerine düşerek ağır yaralanan Maden, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Beyin kanaması geçirdiği belirlenen Maden, yapılan müdahalelerin ardından yoğun bakıma alındı. Doktorların, “72 saati atlatamaz” dediği Maden, 42 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra beyin cerrahi bölümüne alındı. 5 ay tedavi görmesine rağmen bitkisel hayattan çıkamayan Maden, “Tıbben yapılacak birşey kalmadı” denilerek taburcu edildi.

EŞİNİN BÜYÜK MÜCADELESİ


43 yaşındaki Nurten Maden, doktorların ümidi kestiği eşini yaşatmak için büyük bir mücadele içine girdi. Her gün eşinin çok sevdiği ‘Ormancı’ türküsünü söyleyen Nurten Maden, müzik dinleterek, kendisi ve çocuklarıyla birlikte çektirdikleri fotoğrafları göstererek ve yaşadığı olayları anlatarak eşini yaşama döndürmeye çalıştı. Ancak Yılmaz Maden, tüm bu çabalara rağmen eşine tepki vermedi.

MİNİK TORUNUNA TEPKİ VERDİ


Nurten Maden, şu anda askerde olan oğlu Tolga ile evli olan gelini Tülay’ın 2 ay önce dünyaya getirdiği torunu Beril’i, yatağında hareketsiz yatan eşinin baş ucuna yatırdı. Yaklaşık 5 yıldır hareketsiz yatan Yılmaz Maden, başını torununun başına doğru getirip, gözlerini sağa sola oynatarak ilk kez tepki verdi. Ardından da Yılmaz Maden, konuşulanlara başı, elleri ve gözleriyle tepki vermeye başladı. Yılmaz Maden’in, torununun dünyaya gelmesiyle birlikte yeniden yaşama tutunmaya çalışması eşi ve çocuklarını sevince boğdu.

‘FİZİK TEDAVİ İÇİN PARA GEREKLİ’


Eşini yaşama döndürmek için 5 yıldır çaba harcadığını belirten Nurten Maden şunları anlattı:

“2 ay önce bir mucize gerçekleşti. Eşim, torunumuzu hissetti. Yanına koyduğumuzda tepki vermeye başladı. Bu bizi çok mutlu etti. Zaman zaman torunumuzu kucağına veriyorum. Onu çok seviyor. Doktorlar artık eşimin fizik tedavi görmesi gerektiğini söylüyor. 5 yıl aradan sonra aramıza döndü. Herkes gibi duyuyor, anlıyor, hissediyor, ağlıyor, gülüyor, el çırpıyor. ‘Ben artık varım, ben yaşıyorum, ben buradayım’ diyor.”

Kazanın ardından malulen emekliye ayrılan eşinin emekli maaşıyla geçinmeye çalıştıklarını belirten Nurten Maden, eşinin fizik tedavisi için bunun yeterli olmadığını, eşini ayağa kaldırabilmek için yardım istediğini söyledi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.