BU SEVGİ SOKAKTAN KURTARDI

A.A

Sokakta mendil, kibrit satarak, çalışan çocukların ilgi ve sevgiyle sayısında yüzde 90'lara varan azalma sağlandığı açıklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, 18 yaş altı çocuk suçluluğunu sıfıra indirmek hedefiyle çalışan polis, bugüne kadar örnek olacak başarılı çalışmalara imza attı.

Sokakta mendil ve kibrit gibi ürünler satarak, cam silerek çalışan çocukları tek tek tespit eden polis, bu çocukların aileleriyle birebir görüştü. Çocuklarını kötü niyetle çalıştıran ailelere ilgili kanunlar çerçevesinde işlem yapan ekipler, maddi durumları nedeniyle çocuğunu çalıştıran ailelere farklı yollarla destek oldu.

Çocukları okula yazdıran, onlarla birebir ilgilenen, giysiler alan, sağlık taramasından geçiren, gerektiğinde baba ve annesine iş bulan polis, yoğun çalışmalarının meyvesini küçük yaşta sokakta çalışmaların azalmasıyla aldı.

"MENDİL YA DA ÇİÇEK DEĞİL ALDIĞIMIZ..."

Polis, sadece çocuklar ve ailelerine yönelik çalışmalar yürütmekle yetinmedi. "Mendil ya da çiçek değil, gelecekleridir aldığımız", "Çocukların geleceklerini satın almayalım" yazılı broşürlerle vatandaşların dikkatini çeken polis, çocukları sokağa mahkum eden etkenlere yönelik kapsamlı bir çalışma yaptı.

Halen belirli kavşak ve caddelerde sokakta çalışan çocukların takibini yapan polis, özellikle vatandaşları bu çocuklara acıyıp para vermemeleri konusunda uyarıyor. Çocukların, para kazandıkça sokaktan kurtulamayacağı belirtiliyor.

YÜZDE 90'A VARAN AZALMA

İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri ise polisle birlikte yürüttükleri çalışmalardan olumlu sonuç aldıklarını, sokak çalışan çocuk sayısının yüzde 90'a varan oranlarda azaltıldığını söyledi.

Sokakta çalışan çocukların aileleri hakkında Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapıldığını ifade eden yetkililer, "Sadece ceza yazmak yetmiyor. Gerektiğinde aileye yardım ediliyor. Çocuğun çalıştırılmasını gerektirecek etkenler ortadan kaldırılıyor. Çocuklara yönelik günlük aktiviteler düzenliyoruz. Okul başarılarını artırmaya yönelik dersler veriyoruz. Bilgisayar öğreniyorlar. Çocukları geleceğe hazırlıyoruz" diye konuştular.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.