BU SORUN PSİKOLOJİK

A.A

Uzmanlar, gece uyurken dişlerin gıcırdatılması ve çene sıkma olayının temelinde psikolojik sorunların yattığını açıkladı.

Süleyman Demirel Üniversitesi  (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç.  Çiğdem Küçükeşmen, gece uyurken dişlerin gıcırdatılması ve çene sıkma olayının  temelinde psikolojik sorunların yattığını söyledi.

Küçükeşmen, gece uykuda diş gıcırdatma  veya diş sıkma sorunun temelinde psikolojik etkenlerin etkin rol oynadığını  belirterek, şunları söyledi:

“Uyurken diş gıcırdatma veya çene sıkma olayının temelinde psikolojik  sorunlar yatmakta, çözüm ise sıkıntıya neden olan sorunun giderilmesinde. Eğer  gece uykunuzda bilinçsiz olarak dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, mutlaka gün içinde  yaşadığınız sorunlar sizi etkisi altında bırakmıştır. Bize gelen şikayetlerde bu  bulgulara rastlıyoruz. Günlük hayatımızda çeşitli problemlerden dolayı strese  kapılmaktayız, bunlar da bizleri olumsuz etkiliyor. Gece uykuda ise bunların  yansıması yaşanıyor.”

Diş gıcırdatmaya çocuklarda ve hatta dişleri çıkan bebeklerde de  rastlandığını kaydeden Küçükeşmen, “Çocuğunuzda diş gıcırdatma olayına şahit  oluyorsanız, mutlaka sorunlarını irdeleyin. Arkadaşları ile tartışma yaşamış  olabilir, bakıcısı ile problemi olabilir. Bunları sorgulayın” dedi.

Diş gıcırdatmanın bilinçaltında yapıldığını ve uykuda olan kişinin bunun  farkında bile olmadığını belirten Küçükeşmen, diş yapısının da diş gıcırdatma  olayına etken olabileceğini savundu. Sorunun zamanında giderilmesi gerektiğini  vurgulayan Çiğdem Küçükeşmen, sürekli diş gıcırdatma olayının yaşanması halinde  eklemlerde ağrı, çene dokusunda hassasiyet oluşabileceğini ayrıca baş ağrısı ve  ağız yapısının bozulabileceğini kaydetti.

Bunun yanı sıra dişlerin sürtünmeden dolayı zarar göreceğini bildiren  Küçükeşmen, “Önlem alınmadığı takdirde sürtünmelerden ötürü diş yapısı zarar  görür. Küçülmeler oluşabilir” uyarısında bulundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.